PortalFranczyza.pl - oferty franczyzy - Nr 1 w Polsce
Hasło
          
 
Strona Główna > Zostań franczyzobiorcą
 

Zostań franczyzobiorcą

 

Franczyzobiorca jest osobą, która nabywa prawa do używania znaku towarowego/nazwy handlowej danej firmy oraz wykorzystywania modelu biznesowego do prowadzenia działalności. Franczyzobiorca nabywa od franczyzodawcy licencję. Franczyzobiorca musi stosować się do określonych zasad i wytycznych już ustalonych przez franczyzodawcę, oraz w większości przypadków franczyzobiorca musi płacić franczyzodawcy bieżącą opłatę franczyzową.

 

Korzyści

 

- Państwa działalność jest oparta na sprawdzonej koncepcji. Przed zaangażowaniem się samemu można sprawdzić, jak radzą sobie inni franczyzobiorcy.

- Mogą Państwo używać uznanej nazwy firmowej i znaków towarowych. Odnoszą Państwo korzyści z wszelkich działań reklamowych lub promocyjnych prowadzonych przez właściciela licencji – „franczyzodawcę”.

- Franczyzodawca zapewnia Państwu wsparcie - w tym zazwyczaj szkolenie, pomoc w założeniu firmy, wytyczne co do sposobu prowadzenia działalności oraz doradztwo na bieżąco.

- Zazwyczaj mają Państwo prawa wyłączności na swoim terenie. Franczyzodawca nie sprzeda żadnych innych licencji w tym samym regionie, chociaż występować będzie konkurencja ze strony innych firm.

- Finansowanie działalności może być łatwiejsze. Banki czasem chętniej pożyczają pieniądze na franczyzę o dobrej reputacji.

- Ryzyko jest obniżone i dzielone z franczyzodawcą.

 

Koszty

 

W zamian za prawo korzystania z nazwy i pomocy franczyzodawcy zapłacą Państwo niektóre lub wszystkie z poniżej wymienionych opłat.

 

Wstępna opłata franczyzowa i Inne koszty

Zapłacona przez Państwa opłata franczyzowa, która będzie wahać się od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy dolarów, może nie podlegać zwrotowi. Mogą Państwo ponieść znaczne koszty na wynajem, budowę i wyposażenie punktu sprzedaży oraz na zakup początkowych zapasów. Może być również konieczna zapłata za pozwolenia na działalność i ubezpieczenie oraz zwrot kosztów „wielkiego otwarcia” dla franczyzodawcy, służącego promocji Państwa nowego punktu sprzedaży.

 

Bieżące opłaty franczyzowe

Będą musieli Państwo zapłacić franczyzodawcy opłaty w oparciu o procent Państwa tygodniowych lub miesięcznych przychodów brutto. Często trzeba płacić opłaty franczyzowe nawet w przypadku, gdy Państwa punkt sprzedaży nie generuje znaczących dochodów. Z reguły są Państwo zobowiązani do zapłaty opłat franczyzowych za prawo do używania nazwy franczyzodawcy. Nawet jeśli franczyzodawca nie zapewnia przyrzeczonej obsługi, mogą Państwo nadal być zmuszeni do zapłaty opłat franczyzowych za okres trwania Waszej umowy franczyzy. Nawet, gdy dobrowolnie wypowiedzą Państwo swoją umowę franczyzy przed terminem, mogą być Państwo zobowiązani do tych opłat franczyzowych za pozostały okres trwania swojej umowy.

 

Koszty reklamy

Konieczne może okazać się również dokonanie wpłaty na fundusz reklamowy. Pewna część kosztów reklamy może być przyporządkowana do reklamy krajowej lub poniesiona celem pozyskania nowych właścicieli punktów franczyzowych, a nie na promocję konkretnego punktu prowadzonego przez Państwa.

 

Kiedy już zdecydowali Państwo, że zakup franczyzy jest właściwym krokiem, następny etap to dokonanie wyboru, w jaki rodzaj franczyzy zainwestować swoje pieniądze. Są tysiące przedsięwzięć franczyzowych do wyboru. Przy ponad stu różnych kategoriach franczyzy znalezienie tej właściwej może być bardzo trudnym zadaniem.

 

Zapewne przeczytają Państwo wiele różnych artykułów sugerujących, jakie franczyzy najlepiej zakupić. Może nawet skonsultują się Państwo ze specjalistą ds. franczyzy, który będzie twierdzić, że może zaoferować Państwu idealną franczyzę. Chociaż takie artykuły zawierają obszerne informacje, a Państwa specjalista ds. franczyzy jest posiada specjalistyczną wiedzę, nikt nie wie, jaki rodzaj franczyzy jest właściwy dla Państwa. Tylko sami Państwo możecie to wiedzieć!

 

Wybór branży, którą są Państwo zainteresowani

Jedną z najistotniejszych korzyści, jakie uzyskują Państwo przy zakupie franczyzy, jest swoboda wyboru branży, którą są Państwo zainteresowani. Pierwszą rzeczą, którą powinni Państwo zrobić przy rozważaniu zakupu franczyzy, jest zawężenie wyboru do tylko jednej lub dwóch branż. Te branże powinny być tymi, którymi są Państwo zainteresowani lub mają w nich doświadczenie.

 

Jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia franczyzy jest wybór branży, która wcale nie interesuje franczyzobiorcy.

 

Doświadczenie Franczyzodawcy

 

Wielu franczyzodawców prowadzi firmy o ugruntowanej pozycji, z latami doświadczenia zarówno w sprzedaży towarów lub usług oraz w zarządzaniu systemami franczyzowymi. Niektórzy franczyzodawcy rozpoczynali poprzez uruchamianie swojej własnej firmy. Jednakże nie ma żadnej gwarancji, że odnoszący sukcesy przedsiębiorca będzie skutecznie zarządzać systemem franczyzowym. Należy dowiedzieć się:

 

jak długo franczyzodawca budował sieć franczyzową

czy franczyzodawca ma wystarczającą wiedzę specjalistyczną, która Państwa satysfakcjonuje. Jeśli franczyzodawca ma niewielkie doświadczenie w zarządzaniu siecią franczyzową, do wszelkich przyrzeczeń dotyczących ukierunkowania, szkolenia i wsparcia innego rodzaju lepiej podejść z rezerwą.

 

Popularność nie zawsze oznacza rentowność

Innym ogromnym błędem, jaki popełniają ludzie decydując się na zakup określonego rodzaju franczyzy, jest dokonanie wyboru tej franczyzy w oparciu o popularność. Jeśli zdecydują się Państwo na franczyzę w branży żywnościowej, nie należy wybierać danej alternatywy tylko dlatego, że jest bardziej popularna lub ze względu na fakt, że emitowanych jest więcej promujących ją reklam. Zawsze należy pamiętać: popularność jest nie zawsze równoznaczna z rentownością.

 

Tak właśnie należy rozważać zakup franczyzy i zawsze zadać sobie pytanie „Ile pieniędzy zarobię?” Nie należy kierować się popularnymi trendami lub koncepcjami, ale zawsze pamiętać o głównym celu, którym jest zarobek na Państwa nowej inwestycji w franczyzę.Kiedy podjęli już Państwo ostateczną decyzję

 

Kiedy już zdecydują Państwo, jaka franczyza jest dla Państwa najbardziej odpowiednia, pozostaje Państwu po prostu zacząć działać. Trzeba będzie spotkać się z franczyzodawcą, zadać mnóstwo pytań i przeanalizować wszystko spokojnie w domu. Nie można pozwolić żadnemu sprzedawcy, aby skłaniał Państwa do pośpiechu lub naciskał w inny sposób. Zawsze trzeba pamiętać: to Państwo o sobie decydują i mogą się zawsze wycofać.

Dodaj franczyzę
PortalFranczyza.pl Newsletter