PortalFranczyza.pl - oferty franczyzy - Nr 1 w Polsce
Hasło
          
 
Strona Główna > Dla franczyzodawcy
 

Strefa franczyzodawcy

Jak stworzyć sieć franczyzową z własnej działalności

Czy planują Państwo rozszerzenie swojej działalności i poszukują na to najefektywniejszego sposobu? W tym przypadku właściwą alternatywą może okazać się franczyza.

Franczyza koncepcji działalności to udzielenie licencji przez jedną osobę (franczyzodawcę) innej osobie (franczyzobiorcy), która to licencja uprawnia franczyzobiorcę do prowadzenia działalności pod znakiem towarowym/nazwą handlową franczyzodawcy oraz do korzystania z całego pakietu, obejmującego wszystkie elementy niezbędne do wprowadzenia nieprzeszkolonej wcześniej osoby w działalność oraz do prowadzenia tej działalności przy ciągłej pomocy na ustalonych początkowo zasadach.

Ale jak uruchomić swoją działalność tworząc sieć franczyzową? Aby tego dokonać, muszą Państwo najpierw rozważyć, czy Państwa działalność jest odpowiednia, aby przekształcić ją w system franczyzowy. Czy Państwa firma działa w oparciu o sprawdzoną koncepcję, która może być powielana w całym kraju?

Zasięgnięcie rady ekspertów

Rozwój sieci franczyzowej to ambitne przedsięwzięcie i zalecane jest wyłącznie w przypadku dysponowania obszernym doświadczeniem praktycznym oraz przy pomocy najlepszego Specjalisty ds. franczyzy, jakiego są w stanie Państwo znaleźć. Muszą Państwo zaangażować osoby ze sprawdzonym doświadczeniem, które wcześniej osiągały najlepsze wyniki.

Dostęp do wiedzy bardziej doświadczonych osób w zakresie franczyzy, to Państwa zabezpieczenie przed koniecznością cofania się do etapów poznawczych w trakcie prowadzenia działalności – jest to kosztowne i trudne, jeśli właściciele punktów franczyzowych zostali już pozyskani, zwłaszcza w przypadku, gdy umowa franczyzy wymaga zmian.

Jakie będą koszty

Koszty będą różne w zależności od branży – program pilotażowy wymagający uruchomienia nowego przedsięwzięcia franczyzowego obejmującego punkty sprzedaży detalicznej będzie kosztować o wiele więcej niż franczyza na pralnie.

Na wczesnym etapie rozwoju systemu franczyzowego, jako nowy franczyzodawca, muszą Państwo spodziewać się raczej strat netto niż strumienia pieniędzy wpływającego do Waszej firmy. Trzeba będzie zapłacić pracownikom obsługi technicznej oraz pozyskać i przeszkolić właścicieli nowych punktów franczyzowych.

Początkowe inwestycje

Państwa pierwszą inwestycją będzie zlecenie przeprowadzenia Analizy oceny oraz sporządzenia Biznesplanu dla rozwoju franczyzy przez doświadczonego Specjalistę ds. franczyzy. Jest to pod wieloma względami najważniejsza inwestycja w procesie budowania systemu franczyzowego. Badania takie mają na celu analizę Państwa działalności i jej rynku oraz określenie, jakie zmiany mogą być wymagane w celu zapewnienia sprawnej realizacji Programu prac w zakresie Rozwoju franczyzy.

Kiedy mają już Państwo swój pakiet franczyzowy, czas na jego przedstawienie w formie pisemnej/ drukowanej. Należy również opracować dodatkowe dokumenty, w tym instrukcje dla właścicieli punktów franczyzowych; materiały marketingowe i promocyjne, należy też zabezpieczyć prawa własności intelektualnej przed sporządzeniem ostatecznego dokumentu, tj. Prospektu informacyjnego o systemie franczyzowym.

Pozyskiwanie właściwych osób

Kiedy pakiet franczyzowy jest już gotowy; może rozpocząć się proces budowania sieci franczyzowej. To jest moment, w którym dysponowanie właściwą strategią jest absolutnie niezbędne do zapewnienia właściwych podstaw Państwa działalności. Franczyzodawcy muszą uwzględnić znaczenie właściwie opracowanego programu rekrutacji kandydatów na franczyzobiorców. Przeprowadzając rekrutację we właściwy sposób, buduje się podstawy sieci franczyzowej na wysokim poziomie i z wysoce zmotywowanymi franczyzobiorcami. Rekrutacja przeprowadzona niewłaściwie, może stać się początkiem klęski franczyzodawcy.”

Dodaj franczyzę
PortalFranczyza.pl Newsletter