Czy łatwo o pracę w Łodzi?

Avatar
Łódź jest największym miastem województwa łódzkiego i jednocześnie jego stolicą. Zamieszkuje ją prawie 665 tys. osób. Historycznie była ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. W latach 90. XX wieku gwałtownie się to zmieniło. Również współcześnie dziedzina ta odeszła w Łodzi nieco w zapomnienie, ustępując miejsca firmom z innych branż. Warto więc wiedzieć, czy i w jakich sektorach łatwo obecnie znaleźć pracę w tym mieście.

Rynek zatrudnienia w Łodzi – co warto o nim wiedzieć?

Aby dowiedzieć się, czy łatwo jest o pracę w Łodzi, warto najpierw przyjrzeć się sytuacji na tamtejszym rynku zatrudnienia. Według zgromadzonych danych w lipcu 2022 roku stopa bezrobocia w mieście wyniosła 5,5%. W tym samym czasie w województwie łódzkim utrzymywała się ona na poziomie 5,3%, natomiast w całym kraju osiągnęła 4,9%. Widać więc wyraźnie, że w Łodzi sytuacja jest nieco gorsza. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich miesiącach znacząco się poprawiła. Jeszcze w kwietniu 2022 roku stopa bezrobocia w mieście wynosiła bowiem 5,9%. Z kolei w kwietniu 2021 roku osiągnęła poziom ok. 6,3%.

Praca w Łodzi jest więc dziś możliwa do znalezienia, choć jej poszukiwanie może zająć nieco czasu. Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, warto wiedzieć, przedstawicieli jakich profesji poszukują najczęściej pracodawcy w tym mieście.

W jakich zawodach łatwo znaleźć zatrudnienie w Łodzi?

W Łodzi prężnie funkcjonuje wiele różnorodnych firm z rozmaitych sektorów. Najważniejsze z nich zajmują się m.in. marketingiem, nowymi technologiami, produkcją sprzętu AGD, wytwarzaniem podzespołów elektronicznych, telekomunikacją oraz logistyką i magazynowaniem. Na pewno warto więc szukać pracy w jednej z tych branż.

Wskazówkę dotyczącą tego, w jakich zawodach najłatwiej zdobyć zatrudnienie w Łodzi stanowi też prognoza „Barometr zawodów 2022”. To badanie jakościowe jest wydawane co roku i pozwala lepiej zorientować się w sytuacji na rynku pracy w danym regionie. Według raportu najbardziej poszukiwani są magazynierzy. Ponadto do zawodów deficytowych, czyli takich, w których może być łatwiej znaleźć pracę ze względu na małą liczbę zainteresowanych kandydatów, zaliczają się takie profesje jak m.in. kelner, barman, elektryk, kierowca, kucharz, lekarz, monter, murarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, pracownik służb mundurowych, robotnik budowlany oraz specjalista ds. robotyki i automatyki. Co więcej, według prognoz w przypadku większości zawodów można zauważyć równowagę popytu i podaży. W badaniu nie odnotowano też zajęć nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba kandydatów znacząco przekracza zapotrzebowanie firm.

Jak widać, mimo że bezrobocie w Łodzi cały czas jest dość wysokie, sytuacja w mieście stopniowo się poprawia. Możliwe więc będzie znalezienie tam ciekawego zajęcia zarobkowego, zwłaszcza w niektórych sektorach.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Franczyza w domu – czy w domu można prowadzić biznes franczyzowy?

Franczyza to zdecydowanie jedna z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki wsparciu franczyzodawcy i otrzymaniu od niego know-how, wejście na rynek z nową firmą jest po prostu łatwiejsze. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy kupno mieszkania i prowadzenia w nim franczyzy to dobry pomysł.
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej

Czym są materiały POS?

Osobom, które nigdy nie spotkały się z tym pojęciem, zapewne określenie "materiały POS" nic nie mówi. Okazuje się, że jest ono popularniejsze, niż nam się wydaje i mamy z nim styczność na co dzień. W tym poradniku postaramy się przybliżyć czym są materiały POS, jakie są ich rodzaje, jaką rolę odgrywają oraz jakie mają wady i zalety.
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej