Czy łatwo o pracę w Łodzi?

Avatar
Łódź jest największym miastem województwa łódzkiego i jednocześnie jego stolicą. Zamieszkuje ją prawie 665 tys. osób. Historycznie była ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. W latach 90. XX wieku gwałtownie się to zmieniło. Również współcześnie dziedzina ta odeszła w Łodzi nieco w zapomnienie, ustępując miejsca firmom z innych branż. Warto więc wiedzieć, czy i w jakich sektorach łatwo obecnie znaleźć pracę w tym mieście.

Rynek zatrudnienia w Łodzi – co warto o nim wiedzieć?

Aby dowiedzieć się, czy łatwo jest o pracę w Łodzi, warto najpierw przyjrzeć się sytuacji na tamtejszym rynku zatrudnienia. Według zgromadzonych danych w lipcu 2022 roku stopa bezrobocia w mieście wyniosła 5,5%. W tym samym czasie w województwie łódzkim utrzymywała się ona na poziomie 5,3%, natomiast w całym kraju osiągnęła 4,9%. Widać więc wyraźnie, że w Łodzi sytuacja jest nieco gorsza. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich miesiącach znacząco się poprawiła. Jeszcze w kwietniu 2022 roku stopa bezrobocia w mieście wynosiła bowiem 5,9%. Z kolei w kwietniu 2021 roku osiągnęła poziom ok. 6,3%.

Praca w Łodzi jest więc dziś możliwa do znalezienia, choć jej poszukiwanie może zająć nieco czasu. Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, warto wiedzieć, przedstawicieli jakich profesji poszukują najczęściej pracodawcy w tym mieście.

W jakich zawodach łatwo znaleźć zatrudnienie w Łodzi?

W Łodzi prężnie funkcjonuje wiele różnorodnych firm z rozmaitych sektorów. Najważniejsze z nich zajmują się m.in. marketingiem, nowymi technologiami, produkcją sprzętu AGD, wytwarzaniem podzespołów elektronicznych, telekomunikacją oraz logistyką i magazynowaniem. Na pewno warto więc szukać pracy w jednej z tych branż.

Wskazówkę dotyczącą tego, w jakich zawodach najłatwiej zdobyć zatrudnienie w Łodzi stanowi też prognoza „Barometr zawodów 2022”. To badanie jakościowe jest wydawane co roku i pozwala lepiej zorientować się w sytuacji na rynku pracy w danym regionie. Według raportu najbardziej poszukiwani są magazynierzy. Ponadto do zawodów deficytowych, czyli takich, w których może być łatwiej znaleźć pracę ze względu na małą liczbę zainteresowanych kandydatów, zaliczają się takie profesje jak m.in. kelner, barman, elektryk, kierowca, kucharz, lekarz, monter, murarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, pracownik służb mundurowych, robotnik budowlany oraz specjalista ds. robotyki i automatyki. Co więcej, według prognoz w przypadku większości zawodów można zauważyć równowagę popytu i podaży. W badaniu nie odnotowano też zajęć nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba kandydatów znacząco przekracza zapotrzebowanie firm.

Jak widać, mimo że bezrobocie w Łodzi cały czas jest dość wysokie, sytuacja w mieście stopniowo się poprawia. Możliwe więc będzie znalezienie tam ciekawego zajęcia zarobkowego, zwłaszcza w niektórych sektorach.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Pożyczka pozabankowa na zakup nieruchomości

Pożyczka pozabankowa na zakup nieruchomości. Kiedy warto z niej skorzystać?

Marzy Ci się własny dom, ale banki nie mogą Ci udzielić pożyczki? Rozwiązaniem może być pożyczka pozabankowa na zakup nieruchomości. Dostępna bez wielu formalności, skierowana do osób, które nie spełniają rygorystycznych kryteriów banków. Ten tekst wyjaśni, na czym polega taka pożyczka, jakie są jej zalety, potencjalne ryzyka oraz jak bezpiecznie przeprowadzić cały proces.
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej