Jak zarobić na franczyzie fotowoltaiki?

Patrycja Wroniarczyk
franczyza fotowoltaika

Jak zarobić na franczyzie fotowoltaiki? Czy taki biznes jest opłacalny? Obecna koniunktura na rynku odnawialnych źródeł energii nie pozostawia złudzeń. Branża dynamicznie się rozwija i rośnie w siłę, co gwarantuje inwestorom pewny zysk.

Energia solarna jest nie tylko modna, ale przede wszystkim opłacalna. Zalety dostrzegają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przedsiębiorcy, którzy szukają oszczędności dla swoich firm. To tylko jedna strona. Drugą są firmy, które oferują instalacje fotowoltaiczne. Można dołączyć do ich grona, stając się franczyzobiorcą. Sprawdź, czy jest to opłacalne i dowiedz się, jak zarobić na franczyzie fotowoltaiki!

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Każdy, kogo w bieżącym roku dotknęły podwyżki cen energii elektrycznej, zdaje sobie sprawę, że należy szukać jej alternatywnych źródeł. Branża fotowoltaiczna przeżywa kolejny boom! Sprawdź wskaźnik PVPI dla firm (grudzień 2022), aby być na bieżąco. Wskaźniki, które regularnie opracowują eksperci firmy Da Vinci Green Energy, pokazują, jakie czynniki wpływają na to, że inwestycja jest naprawdę opłacalna.

Według najnowszych obliczeń czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej dla firm to mniej niż 2,5 roku, natomiast stopa zwrotu takiej inwestycji wynosi prawie 42,04%. Coraz więcej przedsiębiorstw wypowiada umowy dotychczasowym dostawcom energii, szukając innych rozwiązań. Najbardziej opłacalnym z nich są OZE, które dają oszczędności, a przy tym budują wizerunek firmy przyjaznej środowisku. Uniezależniają też od podwyżek energii na kilka dziesięcioleci (około 30 lat)!

Rozszerzenie działalności o franczyzę fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne widać już niemal na każdym domu. To jednak nie wszystko, ponieważ decyduje się na nie coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych oraz firm usługowych. Widać więc, że popyt na to rozwiązanie nie maleje, a tendencja jest wręcz wzrostowa. Można pokusić się o przypuszczenie, że rosnące ceny materiałów opałowych przechylą szalę u tych, którzy jeszcze się wahają i nie podjęli ostatecznej decyzji.

Sprzyjające warunki zachęcają do inwestowania w branżę OZE. Wielu przedsiębiorców decyduje się na tego rodzaju dywersyfikację. Inni zamierzają w pełni poświęcić się nowemu biznesowi. Niezależnie od celu, jaki przyświeca inwestorom, rozszerzenie działalności o franczyzę fotowoltaiki wydaje się strategiczną decyzją.

Fotowoltaika w modelu franczyzowym

Jak zarobić na franczyzie fotowoltaiki? Firmy, które ją oferują, zwykle opierają się na trzech modelach. Można więc zdecydować się na rozwiązanie najbardziej zgodne z umiejętnościami sprzedażowymi oraz własnymi preferencjami.

Jeden z najłatwiejszych wariantów to przekazywanie firmie fotowoltaicznej kontaktów do osób, które mogą być zainteresowane założeniem paneli. W praktyce przedsiębiorca pełni funkcję pośrednika. W innym modelu franczyzobiorca sprzedaje produkt, może również oferować montaż. Generuje to o wiele większe zyski, ale wymaga o wiele większego zaangażowania i przyjęcia na siebie odpowiedzialności. Trzeba zatrudnić wykwalifikowanych montażystów, którzy będą posiadać wymagane uprawnienia.

Jak zarobić na fotowoltaice?

Fotowoltaika dla firm, jako pomysł na rozszerzenie działalności lub przebranżowienie, może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. System franczyzowy nie wymaga bowiem ogromnych nakładów finansowych. Aby wystartować, wystarczy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Największe szanse na sukces mają osoby mające doświadczenie w handlu. Dlatego to właśnie przedsiębiorcy są mile widziani przez firmy oferujące franczyzę.

Na co mogą liczyć osoby, które zmieniają branżę i rozpoczynają przygodę z fotowoltaiką? Korzyści nie odbiegają od ogólnych zasad, na jakich działa franczyza:

  • franczyzobiorca otrzymuje know-how;
  • osoba, która decyduje się na franczyzę, przechodzi odpowiednie szkolenia;
  • przedsiębiorca otrzymuje wsparcie marketingowe;
  • w ramach wsparcia często można otrzymać opiekuna z centrali.

Jeśli franczyza fotowoltaiki ma być opłacalna, należy nastawić się na zysk i umieć aktywnie poszukiwać klientów. Tych nie brakuje, ponieważ dofinansowania europejskie, krajowe i z programów regionalnych są niezwykle popularne. Należy aktywnie uczestniczyć w szkoleniach i doskonale poznać produkt, by później móc go odpowiednio zaprezentować. Warto mieć także dobrze rozwinięte kompetencje miękkie, a przy tym mieć talent do prowadzenia negocjacji handlowych. Przedsiębiorcom zazwyczaj te zagadnienia nie są obce.

Najlepsi sprzedawcy, którzy wiedzą, jak zarobić na franczyzie fotowoltaiki, całym sercem wierzą, że jest to najlepszy sposób oszczędności energii. Panele fotowoltaiczne przyczyniają się nie tylko do wypracowania niezależności energetycznej, ale przede wszystkim stanowią jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts