Franczyza w domu – czy w domu można prowadzić biznes franczyzowy?

Patrycja Wroniarczyk
Franczyza to zdecydowanie jedna z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki wsparciu franczyzodawcy i otrzymaniu od niego know-how, wejście na rynek z nową firmą jest po prostu łatwiejsze. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy kupno mieszkania i prowadzenia w nim franczyzy to dobry pomysł.

Czy prowadzenie franczyzy w domu jest możliwe?

Oczywiście na samym początku dowiedzieć się trzeba, czy prowadzenie firmy w mieszkaniu lub domu jest w ogóle wykonalne pod kątem obowiązującego prawa. Być może nie ma co rozważać takiej inwestycji, skoro prowadzenie firmy w lokalu mieszkalnym nie będzie możliwe.

Jak się okazuje, z reguły nie ma przeciwwskazań do tego, aby prowadzić franczyzę w domu. Rzecz jasna wiele w tym wypadku zależy od tego, na czym będzie polegała działalność firmy. Jeśli ma to być sklep spożywczy lub też piekarnia, to z oczywistych względów będzie to wykluczone. Jeśli jednak prowadzić się będzie np. sklep internetowy lub też kursy online, to jest to jak najbardziej wykonalne.

Jakie trzeba wykonać formalności?

Jeśli kupuje się mieszkanie z myślą o mieszkaniu w nim i jednocześnie prowadzeniu firmy, podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, jest wzorowo przeprowadzony odbiór mieszkania. Podczas jego realizacji możliwe jest usunięcie wszystkich niedoróbek i źle wykonanych elementów w mieszkaniu przed wprowadzeniem się do niego. Odbiór mieszkania lista elementów — o czym trzeba pamiętać? Jak można się łatwo domyślić, istnieje szereg spraw, którym trzeba się przyjrzeć, dlatego też najlepiej do tego zlecenia wynająć po prostu fachowca.

Ostatnią sprawą, o której trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem działalności, to po odebraniu mieszkania zgłoszenie w stosownym urzędzie faktu, że w całości lub częściowo będzie ono wykorzystywane do prowadzenia firmy. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiąże się np. z inną stawką podatku od nieruchomości, która oczywiście będzie wyższa za każdy metr, który wykorzystywany będzie przez przedsiębiorstwo.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Czy łatwo o pracę w Łodzi?

Łódź jest największym miastem województwa łódzkiego i jednocześnie jego stolicą. Zamieszkuje ją prawie 665 tys. osób. Historycznie była ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. W latach 90. XX wieku gwałtownie się to zmieniło. Również współcześnie dziedzina ta odeszła w Łodzi nieco w zapomnienie, ustępując miejsca firmom z innych branż. Warto więc wiedzieć, czy i w jakich sektorach łatwo obecnie znaleźć pracę w tym mieście.
Czytaj więcej