Bardzo atrakcyjny dla potencjalnych właścicieli restauracji jest system McDonald’s. Franczyza wymaga jednak inwestycji dosyć sporej ilość gotówki. Mimo tego rentowność franczyzy McDonalds jest bardzo wysoka, a opłacalność również stoi na atrakcyjnym poziomie. McDonalds daje swoim franczyzobiorcom mnóstwo narzędzi, szkoleń i wsparcia, dzięki któremu mogą osiągnąć wspólny sukces.
Franczyza – co to jest?
To system biznesowy, w którym dwa niezależne przedsiębiorstwa współpracują ze sobą, realizując wspólne zyski. Franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy siłę marki, reklamę, szkolenia know-how i gwarantuje pomoc w prowadzeniu własnego biznesu przez cały czas trwania umowy. Nie inaczej jest w przypadku McDonald’s. Franczyza z siecią lokali szybkiej obsługi daje możliwość prowadzenia restauracji znanej na całym świecie. To gwarancja stabilnego biznesu i spełnienia biznesowych marzeń.
McDonald’s – jedna z najpopularniejszych sieci restauracji
Jeśli chcesz prowadzić własny biznes pod szyldem złotych łuków, franczyza McDonald’s jest świetnym rozwiązaniem. Każdego dnia w restauracjach sieci MC zostaje obsłużonych ponad 70 milionów klientów. Obecnie w Polsce znajduje się prawie 500 lokali. Franczyza McDonald’s w Polsce opiera się na trzech filarach: franczyzodawcy, franczyzobiorcy i dostawcach. Każdy z nich jest tak samo ważny i wspólnie dąży do osiągnięcia wspólnego sukcesu. Firma stawia na bliską współpracę, szkolenia i budowę renomy marki. Do tego prowadzi wspólną działalność marketingową i realizuje dostawy produktów oraz akcesoriów.
Jak zostać franczyzobiorcą McDonalds?
Na start trzeba dysponować środkami na wkład własny. Kandydat na franczyzobiorcę musi zainwestować od 3 milionów do 4,8 milionów złotych. 40% środków może być sfinansowanych ze środków własnych, a 60% z kredytu bankowego. Do tego należy opłacić wstępną opłatę licencyjną w wysokości 45 tysięcy dolarów. Koszt zakupu wyposażenia do restauracji wynosi 50 tysięcy złotych. Wszystko to są na szczęście koszta jednorazowe. Opłaty miesięczne zawierają opłacanie licencji, marketingu i podstawowej oraz procentowej opłaty (rent). Do tego kandydat musi mieć wyższe wykształcenie i doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Co więcej, ceny są zależne od lokalizacji i wielkości sklepu.
Franczyza McDonalds – co warto wiedzieć?
Warto wiedzieć, że przed otwarciem własnej restauracji McDonald’s, franczyza wymaga przejścia przez kilka etapów. Na początku należy złożyć aplikację i przedstawić list motywacyjny i CV. Następnie spotkasz się z działem franczyzy i działem finansowym, gdzie zostanie przeanalizowana twoja sytuacja finansowa. Po tym przejdziesz trzydniowy okres próbny i spotkasz się z kierownictwem McDonald’s Polska. Później czeka cię etap szkolenia, czyli 9-miesięczny okres nauki w restauracji. Po tym przedstawiona zostaje ci oferta twojej pierwszej restauracji McDonald’s. Franczyza sprawia, że od teraz jesteś przedsiębiorcą, który jest właścicielem najsłynniejszej restauracji szybkiej obsługi na świecie.
Ile można zarobić we franczyzowym modelu biznesowym?
Zarobki są tak naprawdę uzależnione od lokalizacji, zaangażowania właściciela, kompetencji pracowników restauracji i wielu innych czynników. Patrząc jednak na silną pozycję firmy w świecie, ogromny zasięg i mnóstwo wiernych klientów, można być spokojnym o rentowność tego biznesu. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu wynika, że przeciętne wynagrodzenie wynosi około 30 tysięcy miesięcznie.
Biznes z McDonal’s – jak to wygląda w praktyce?
Od przedsiębiorców firma McDonald’s nie oczekuje posiadania własnej nieruchomości. Specjaliści firmy zajmą się wyszukaniem odpowiedniego lokalu. Natomiast każdy może sprzedać lub wynająć firmie McDonald’s swoją lokalizację. Jeśli twoja restauracja będzie się dobrze spisywać i twoje wyniki finansowe będą na wysokim poziomie, otrzymasz możliwość prowadzenia nawet kilku restauracji. Biznes z McDonald’s jest skalowalny i daje wiele możliwości rozwoju.
Własna restauracja a praca na etacie
Podejmując się prowadzenia restauracji McDonald’s, musisz zrezygnować z pracy na etacie i innych działalności. To jeden z wymogów sieci. Musisz skupić całą swoją uwagę na franczyzy McDonalds, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Z tego powodu firma dokładnie weryfikuje kandydatów i nie każdemu udaje się przebrnąć przez proces rekrutacji. Jednak na czas szkolenia można pracować, prowadzić swój biznes i inwestować swoje pieniądze w dowolne aktywa. Dopiero po akceptacji oferty restauracji trzeba skoncentrować się na rozwoju franczyzy McDonald’s.
Franczyza McDonald’s ze wspólnikiem
Niestety system McDonald’s nie przewiduje możliwości otworzenia restauracji ze wspólnikiem. Franczyza udzielana jest tylko i wyłącznie jednej osobie. Nie przewiduje się możliwości wchodzenia w spółki i prowadzenia restauracji w dwie osoby. Co ciekawe, w przypadku małżeństw franczyzę może otrzymać jedna osoba, ale oboje mogą pracować w restauracji.
Jakich cech potrzeba, by otworzyć restaurację McDonald’s?
Firma starannie dobiera partnerów biznesowych, dzięki czemu restauracje mogą się rozwijać i osiągać sukces. Idealny kandydat wyróżnia się:
- pasją i przekonaniem do marki McDonald’s;
- doświadczeniem i udokumentowanymi sukcesami w życiu zawodowym;
- umiejętnościami zarządzania zespołem pracowników, posiadaniem zdolności przywódczych, asertywnością i profesjonalizmem;
- odpowiedzialnością za podejmowane decyzje;
- łatwością budowania relacji i nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi;
- patrzenie na rozwój zespołu i budowanie pozytywnej atmosfery, a nie skupienie się tylko i wyłącznie na pieniądzach;
- ambicją, optymizmem, energią i przedsiębiorczością;
- akceptacją ryzyka i odpornością na stres;
- znajomością zagadnień finansowych.
Jak widać wymagania są dosyć spore, ale perspektywa zarobków i satysfakcji jest z pewnością kusząca. W przypadku McDonald’s franczyza daje wiele możliwości rozwoju.