Jakie są rodzaje franczyzy? Kiedy warto rozpocząć prowadzenie takiej działalności? Czym jest franczyza?

Patrycja Wroniarczyk
Zadajesz sobie pytanie, czy prowadzenie własnej działalności jest opłacalne? Jako franczyzobiorca masz wiele możliwości rozwoju. Sprawdź, jak wygląda umowa i jakie są rodzaje franczyzy.
rodzaje franczyzy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to skomplikowane zadanie. Franczyzowy biznes cieszy się jednak ogromną popularnością. Wystarczy, że spełnisz podstawowe warunki franczyzodawcy. W ten sposób wykorzystasz znak towarowy popularnej firmy i przyciągniesz potencjalnych klientów. Oczywiście jako przyszły przedsiębiorca dowiedz się, jak działa system franczyzowy. Główna marka najczęściej udostępnia swój model biznesowy prowadzenia działalności. To właśnie na tej podstawie dostosujesz swoje działania. Przekonaj się, że franchising jest naprawdę opłacalnym biznesem.

Franczyza – co to takiego?

Zanim zaczniesz prowadzenie własnej firmy, dowiedz się, czym jest franczyza. To po prostu forma biznesu, która polega na współpracy dwóch przedsiębiorców. Miej na uwadze, że dzięki franczyzie zwiększysz swoją rozpoznawalność w branży. W jaki sposób? Wystarczy, że podpiszesz umowę, a skorzystasz legalnie ze znaku towarowego oraz know-how franczyzodawcy. Licencja, którą otrzymasz, pozwoli ci na rozwojowe prowadzenie biznesu w dowolnej branży. W Polsce obecnie dostępnych jest ponad 1000 konceptów franczyzowych. Tak duża liczba pozwoli ci na wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej, która da ci maksimum satysfakcji.

Przeczytaj i dowiedz się więcej o tym czym jest franczyza. Wejdź na stronę: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/franczyza.

Rodzaje franczyzy – jak dzieli się działalność franczyzową?

Obecnie franczyzę dzieli się pod względem kilku kryteriów. Podstawą jest podział z uwzględnieniem:

  • rodzaju prowadzonej działalności;
  • typu know-how, które jest przekazywane przez franczyzodawcę;
  • organizacji systemy franczyzowego.

Każdy pakiet franczyzowy jest inny. Pomysł na biznes jest bardzo ważny. Jeśli wiesz, czego potrzebujesz, bez problemu wybierzesz formę zależności pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Chcesz wiedzieć, czym jest franczyza usługowa? A może zastanawiasz się, jak działa franczyza wielokrotna? Poniżej znajdziesz najistotniejsze informacje w tym zakresie i nie tylko.

Rodzaje franczyzy a typ działalności

Jeśli zawierasz umowę franczyzową, koniecznie dowiedz się, jaki będzie jej rodzaj. Ze względu na zakres prowadzonej działalności gospodarczej, franczyzę dzielimy na:

  • handlową;
  • usługową.

Czym charakteryzuje się każdy z wyżej wymienionych rodzajów franczyzy? Franczyza handlowa to koncept, w ramach którego jako franczyzobiorca sprzedajesz asortyment udostępniany przez franczyzodawcę. Jest to najczęściej spotykany typ umowy franczyzowej w Polsce. Oprócz powyższych otrzymasz też dostęp do znaków towarowych, know-how oraz pomocy marketingowej. Świadczenia tego typu są dobrą formą pomocy dla nowych wspólników. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak mocną pozycję na rynku ma marka główna. Pamiętaj, że franczyza usługowa często nazywana jest także dystrybucyjną.

Franczyza usługowa jest drugim typem prowadzenia biznesu. W tym przypadku jako franczyzobiorca otrzymujesz prawo do znaków towarowych, a także receptur, oprogramowania informatycznego oraz wsparcia w aranżacji nowego lokalu. Otrzymasz także pomoc na etapie szkolenia pracowników. Konkretny zakres pomocy zawsze jest określony w umowie. Jaka branża wliczana jest najczęściej do franczyzy usługowej? Są to restauracje, placówki edukacyjne oraz finansowo-bankowe.

Rodzaje franczyzy a know-how przedsiębiorstwa

W tym przypadku wyróżniamy również dwa typy umów franczyzowych. Może to być działalność oparta na dystrybucji produktu lub samej koncepcji działalności. Jakie są najważniejsze elementy franczyzy dystrybucji towarów? To prosta współpraca pomiędzy firmami. W ten sposób działasz w kooperacji pomiędzy dostawcą a sprzedawcą. Dostawcą jest franczyzodawca, natomiast sprzedawcą franczyzobiorca. Kiedy zakładasz firmę w tym modelu, masz prawo do korzystania z wizerunki marki oraz jej towarów. Nie dostaniesz niestety wsparcia marketingowego ani planów operacyjnych. Ten typ franczyzy świetnie nadaje się do sprzedaży towarów takich, jak np. samochody i odzież.

Franczyza koncepcji działalności pozwala franczyzobiorcy na korzystanie nie tylko ze znaków towarowych, ale i towarów oraz usług przedsiębiorstwa. W tym przypadku otrzymujesz pełny know-how oraz wsparcie franczyzodawcy. Pamiętaj też, że w ramach umowy masz dostęp do szkoleń, planów marketingowych oraz operacyjnych.

Rodzaje franczyzy a organizacja systemu działania

To najszerzej pojęte rodzaje franczyzy. Poświęć im nieco więcej uwagi, a na pewno dopasujesz sposób prowadzenia firmy do swoich potrzeb i preferencji. Na podział z uwzględnieniem organizacji systemowej składa się franczyza:

  • bezpośrednia;
  • wielokrotna;
  • subfranczyza;
  • przedstawicielstwo regionalne.

Chcesz wiedzieć więcej na temat każdego z powyższych typów franczyzy? Rodzaj działalności w dużej mierze zależy od tego, jakie cele pragniesz osiągnąć. Franczyzobiorca prowadzi działalność bezpośrednią, kiedy umowa zawierana jest pomiędzy stronami bez pośredników. W tym modelu otrzymujesz pełną licencję do świadczenia usług w imieniu franczyzodawcy.

Popularna franczyza wielokrotna uwzględnia w ramach umowy więcej niż jedną jednostkę. Co to oznacza w praktyce? Na określonym terytorium może działać kilku franczyzobiorców jednocześnie. Jako franczyzobiorca w ramach takiej umowy zobowiązujesz się do utworzenia kilku punktów sieciowych w jednym czasie. W ten sposób firma główna ogranicza liczbę potencjalnych franczyzobiorców, a ty możesz wygenerować większe zyski dla siebie w ramach kilku działalności.

Masterfranczyza, czyli inaczej subfranczyza to umowa, która pozwala na korzystanie z pakietów franczyzowych na wyłączność. Oznacza to, że przejmiesz liczne obowiązki franczyzodawcy i otrzymasz większą swobodę działania. Najczęściej spotkasz się z takim modelem prowadzenia firmy w przypadku zależności międzynarodowej w formie franczyzy.

Ostatnim typem jest przedstawicielstwo regionalne. Dotyczy to największych sieci franczyzowych w Polsce i nie tylko. Taki model działania oparty jest na wykorzystaniu regionalnych przedstawicieli. Jako przedstawiciel wyszukujesz potencjalnych wspólników i pośredniczysz w podpisywaniu umowy franczyzy.

Rodzaje franczyzy a opłacalność prowadzenia biznesu – jak to typ franczyzy na zyski?

Zastanawiasz się, jaki typ franczyzy opłaca się bardziej prawnie i finansowo? Odpowiesz sobie na to pytanie tylko wtedy, kiedy dokładnie poznasz wszystkie modele biznesowe. Nie masz jednak gwarancji, że własny biznes w ramach franczyzy dystrybucyjnej lub jakiejkolwiek innej przyniesie ci spore zyski. Zawsze weź pod uwagę wszystkie za i przeciw każdemu rodzajowi franchisingu. Przeanalizuj wady i zalety każdej umowy. Sprawdź też, jaka jest najpopularniejsza franczyza w Polsce. Najważniejsze informacje o prawie do sprzedaży oraz produktów znajdziesz zawsze w umowie franczyzowej. Zanim ją podpiszesz, poproś też o konsultację specjalistę np. prawnika.

Pamiętaj, że rodzaje franczyzy w Polsce są różne. To do ciebie należy ostateczna decyzja, na jaką umowę się zdecydujesz. Chcesz mieć prawo do korzystania ze znaku towarowego? A może planujesz sprzedaż towarów i usług? Uwzględnij wszystkie opłaty franczyzowe i koszty początkowe. Na tej podstawie oszacujesz opłacalność prowadzenia nowego biznesu na podstawie franczyzy. Chcesz zarabiać więcej? A może cenisz sobie niezależność? Zapamiętaj, czym jest franchising i zawrzyj umowę z wybranym franczyzodawcą na atrakcyjnych warunkach.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts