PKN Orlen – franczyza. Współpraca franczyzowa z siecią stacji paliw. Jak działa biznes ze stacją PKN Orlen?

Patrycja Wroniarczyk
W przypadku PKN Orlen franczyza to dobry pomysł na rozpoczęcie własnego biznesu w branży paliwowej. Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem firmy, franczyza ze stacją paliw Orlen może być dobrym pomysłem. Co warto wiedzieć z perspektywy franczyzobiorcy?
orlen franczyza

Stacje paliw w Polsce są bardzo rozpowszechnione i znajdują się na każdym rogu. Z tego powodu otwieranie własnej marki i wchodzenie w ten biznes od zera jest ciężkie i często nieopłacalne. Z tego powodu warto zainteresować się współpracą z Polskim Koncernem Paliwowym Orlen. Franczyza to dobry początek biznesu.

Stacja paliw Orlen – największy koncern paliwowy w Polsce

Polski Koncern Naftowy Orlen to jedna z największych spółek notowanych na polskiej giełdzie. Firma jest liderem na rynku paliwowo-energetycznym oraz jednym z największych przedsiębiorstw wśród biznesów petrochemicznych w Europie środkowo-wschodniej. Zajmuje się również produkcją polimerów oraz monomerów. Przychód netto za 2021 rok spółki wynosił ponad 10 miliardów złotych.

Shell, BP, Circle K, Moya – gdzie paliwo najczęściej kupują klienci detaliczni?

Orlen jest największą firmą oferującą sprzedaż paliw w Polsce. Nie dość, że posiada największą ilość stacji, to jeszcze generuje najwyższe przychody. Największym konkurentem polskiej spółki jest brytyjska firma BP, która jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie. Na kolejnych miejscach plasują się: Lotos, Shell, Circle K i Amic. Natomiast Moya posiada operatorów niezależnych.

PKN Orlen – franczyza jest możliwa?

Spółka PKN Orlen umożliwia przedsiębiorcom otwarcie własnej stacji benzynowej. Decydując się na współpracę z koncernem, masz okazję dołączyć do jednej z najbardziej rozpoznawalnych i znanych stacji sieci benzynowych nie tylko w Polsce, ale również w Europie środkowo-wschodniej. Aktualnie sieć franczyzy Orlenu liczy prawie 500 obiektów, które zarządzane są przez około 350 przedsiębiorców. Franczyzobiorca, będący częścią sieci detalicznej PKN, otrzymuje dostęp do narzędzi, które pozwalają mu konkurować na rynku paliwowym.

Umowa franczyzowa z siecią PKN Orlen – zasady z perspektywy franczyzobiorcy

Przede wszystkim zainteresowany prowadzeniem własnego biznesu franczyzowego powinien dysonować środkami na wkład własny. W przypadku franczyzy Orlen kwota ta wynosi około 160 tysięcy złotych netto. Na wstępie każdy zainteresowany musi przejść proces rekrutacji, w którym przeanalizowane zostaną jego możliwości finansowe, umiejętności zarządzania zespołem i prowadzenia własnej działalności. Każdy z franczyzobiorców jest zobowiązany do przejścia przez ten etap, ponieważ franczyzodawca weryfikuje wtedy jego wiedzę i doświadczenia. Jednocześnie przyszły właściciel może liczyć na niezależność gospodarczą i działanie na własny rachunek oraz we własnym imieniu.

Zalety współpracy biznesowej z marką Orlen

W przypadku PKN Orlen franczyza niesie ze sobą liczne korzyści. Do najważniejszych plusów należą:

  • dostęp do wiedzy dotyczącej zarządzania stacjami;
  • zweryfikowaną koncepcję biznesową, która jest skuteczna w dynamicznie zmieniających się czasach;
  • możliwość handlu detalicznego i hurtowego paliwami najwyższej jakości pod znaną marką EFECTA i najlepiej rozpoznawalnymi paliwami premium VERVA;
  • atrakcyjne ceny zakupu paliw;
  • identyfikacja wizualna placówki, którą w całości finansuje PKN Orlen;
  • stosowanie nowoczesnych zasad merchandisingu;
  • uczestnictwo w oferowanych przez firmę programach lojalnościowych;
  • dostęp do szkoleń, biznesowego know-how i narzędzi do prowadzenia własnej stacji;
  • wsparcie usługi gastronomicznej i pozapaliwowej (Stop Cafe).

Istota lokalizacji – gdzie założyć własną stację PKN Orlen?

Atrakcyjna lokalizacja placówki jest niezwykle istotna w kontekście prowadzenia dochodowej stacji paliw w Polsce. Z tego powodu należy dysponować nieruchomością lub terenem w centrum miasta, blisko autostrad, dróg szybkiego ruchu lub w ważnych punktach komunikacyjnych. Jednocześnie miejsce powinno odpowiadać założeniom PKN ORLEN; franczyza musi realizować politykę dotyczącą funkcjonowania sieci. Wszystko w celu zapewnienia odpowiedniego potencjału sprzedaży paliw.

Biznes z Orlenem – czy sprzedaż paliw jest opłacalna?

Branża paliwowa jest raczej stabilna, ponieważ coraz więcej osób posiada własne samochody i porusza się tymi środkami transportu. Z tego powodu otwarcie własnej stacji może okazać się dobrym pomysłem. W sieci PKN Orlen franczyza jest wspierana. Franczyzobiorcy mogą liczyć na atrakcyjne warunki, ponieważ otrzymują stałe wynagrodzenie w wysokości około 3,5 tysiąca złotych netto, a dodatkowo zarabiają prowizję od sprzedaży. To uczciwy model, ponieważ zapewnia właścicielowi gwarantowany dochód, a jego zarobki zależą w dużej mierze od zaangażowania i umiejętności.

Otwarcie własnej stacji paliw może okazać się dobrym pomysłem, szczególnie jeśli masz możliwość prowadzenia biznesu pod szyldem znanej marki. Polski Koncern Naftowy Orlen jest znany w całej Polsce i Europie środkowo-wschodniej, więc nie trzeba się martwić o ewentualną promocję, marketing i rozpoznawalność na rynku. Polska sieć stacji benzynowych Orlen franczyzą bez problemu konkuruje z największymi firmami globalnymi, takimi jak Shell, BP czy Circle K.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts