ABC franczyzy – oferty dla ambitnych. Jak szukać ciekawych propozycji współpracy?

Patrycja Wroniarczyk
Marzysz o pracy na własną rękę, lecz nie masz zbyt wielu środków finansowych na start? Świetnym wyborem jest franczyza. Oferty z tego modelu biznesu są coraz popularniejsze. Tu znajdziesz najważniejsze informacje na temat takiej współpracy.
franczyza oferty

Czy warto skorzystać z franczyzy? Oferty współpracy biznesowej są dość zróżnicowane, a od tego, na którą z nich postawisz, zależy twoja przyszłość. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na franczyzę? Oferty których sieci są najkorzystniejsze? Gdzie szukać najlepszych propozycji?

Na czym polega franczyza?

Franczyza to jedna z ciekawszych propozycji dla tych, którym marzy się własny biznes. Jak to działa? Gdzie szukać ofert franczyzy? Sprawdź!

System franczyzowy w pigułce

Jak działa sieć franczyzowa? Zasady są dość proste. W tym systemie marketingowym ważną rolę odgrywa franczyzodawca – marka, która zaprasza przedsiębiorców do współpracy pod swoim szyldem. Marka taka może oferować ciekawe warunki franczyzobiorcom, a więc ludziom, którzy poprowadzą jej kolejny lokalna zasadach określonych w umowie. Aby rozpocząć prowadzenie franczyzy, oferty musisz poznać dokładnie. W nich znajdziesz warunki współpracy.

Jak wygląda umowa franczyzy?

Aby zająć się prowadzeniem punktu wchodzącego w skład większej sieci, musisz z wybraną marką podpisać umowę. Ustala ona najważniejsze zasady współpracy, określa twoje obowiązki i precyzuje, na jakie wsparcie ze strony franczyzodawcy możesz liczyć.

Umowa daje ci prawo m.in. do:

  • korzystania z logo i nazwy firmy;
  • wsparcia ze strony franczyzodawcy;
  • dostępu do informacji, jak prowadzić dany biznes. Szczególne znaczenie ma Know-How, czyli zasady dotyczące produktów, potraw lub usług oferowanych przez daną sieć.

A co zyskuje marka, pod której szyldem będziesz pracować? Określoną w umowie zapłatę. W zamian za wymienione powyżej ułatwienia, musisz co miesiąc uiszczać tzw. opłatę franczyzową. Jej wysokość uzależniona jest od dochodów, przy czym każda marka ma prawo ustalić tu swe własne zasady. Pamiętaj też, że zanim zaczniesz prowadzić własny biznes, musisz uiścić opłatę licencyjną. Jej wysokość jest zróżnicowana.

Gdzie szukać franczyzy? Oferty

Jeśli chcesz odnieść sukces jako franczyzobiorca, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii. Jakich? Przede wszystkim nawiązać współpracę z taką marką, która zagwarantuje ci silną pozycję na rynku i dobry start. Zobacz, na co zwrócić uwagę, zanim rozpoczniesz franczyzę – oferty dają ci dostęp do wszystkich najważniejszych informacji.

Na co musisz zwrócić uwagę?

Idealny franczyzodawca to znana, ciesząca się zaufaniem marka z szerokim gronem klientów. Jeśli dołączysz do sieci lubianej, możesz liczyć na to, że twój lokal nie będzie świecił pustkami. To wielki plus, gdyż wielu początkujących przedsiębiorców swą działalność zaczyna od wydawania sporych sum na promocję. Ty, decydując się na współpracę ze znaną marką, możesz skoncentrować się na tym, by osiągać jak najlepsze wyniki w swym punkcie.

Czym jest katalog franczyz?

Tym, którzy szukają atrakcyjnej oferty franczyzy, z pomocą przyjdzie specjalny katalog franczyzy. Oferty franczyzowe w nim zaprezentowane dają ci możliwość łatwiejszego znalezienia pomysłu na biznes lub markę, pod której szyldem zrealizujesz swe plany. Na co musisz zwrócić uwagę, korzystając z takiego narzędzia?

Jeśli wiesz, jaki rodzaj franczyzy cię interesuje (np. handlowa lub usługowa), poszukiwania będą łatwiejsze. Chcesz prowadzić sklep spożywczy lub drogerię? A może wolisz zainwestować w stację benzynową lub restaurację? Możliwości masz sporo, zatem znajdziesz taką dziedzinę, która jest zgoda z twoimi zainteresowaniami.

Pamiętaj, że każda marka ma swój model prowadzenia biznesu, zatem zawierając z nią umowę, musisz zaakceptować jego zasady. Dotyczy to np. czasu pracy czy określonego asortymentu, którego nie możesz zmienić.

Najpopularniejsze franczyzy. Oferty na topie

W Polsce na zasadzie franczyzy działa już ponad 60 tysięcy firm. Skąd taka popularność? Bo wielu młodych przedsiębiorców doceniło możliwość pracy na własny rachunek, na określonych i sprawdzonych zasadach. A im dynamiczniej rozwija się dna sieć, tym więcej osób chce do niej dołączyć.

Jaka jest dziś najbardziej popularna franczyza? Oferty niekwestionowanego lidera, czyli Żabki, przyciągają niskimi opłatami początkowymi. W gastronomii ważne pozycje zajmują McDonalds oraz Subway. Dynamicznie rozwijają się też takie franczyzy jak InPost, Komputronik czy drogerie Hebe.

Franchising w Polsce cieszy się coraz większym powodzeniem, a to oznacza coraz więcej możliwości, z jakich możesz skorzystać. Od tego, z jaką marką nawiążesz współpracę, zależeć będzie twoja przyszłość we franczyzie. Oferty więc dokładnie przeanalizuj i wybierz takie rozwiązanie, które będzie dla ciebie najlepsze.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
najlepiej zarabiające franczyzy

Najlepiej zarabiające franczyzy 2022

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w modelu franczyzowym staje się coraz popularniejsze. Franczyzobiorca może zyskać pomysł na biznes oraz podstawowe wskazówki dotyczące prowadzenia firmy, zaś franczyzodawca ma prawo do udziału w zyskach, wypracowanych przez franczyzobiorcę. Które franczyzy są najbardziej dochodowe w 2022 roku?
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej