Czym jest katalog franczyz? Jak z niego korzystać?

Patrycja Wroniarczyk
Katalog franczyz pozwoli ci sprawdzić, z jaką marką warto zacząć współpracę. Marzysz o własnym biznesie, lecz nie wiesz, od czego zacząć? A może chcesz mieć pewność, że inwestycja we własną działalność będzie przynosiła zyski już na starcie? Katalog ci pomoże!
katalog franczyz czym jest

Już ponad 60 tysięcy firm zdecydowało się na prowadzenie biznesu franczyzowego. Co sprawia, że rynek franczyzy w Polsce ma się coraz lepiej? Z jakich ofert możesz skorzystać i jak szukać tych najlepszych? Sprawdź w tym celu katalog franczyz!

Na czym polega system franczyzowy?

Ten model biznesowy opiera się na dość prostych zasadach. Z jednej strony znajduje się znana marka, której marzy się ogólnopolska sieć własnych punktów usługowych lub sklepów. Z drugiej przedsiębiorca, który chce otworzyć własny biznes i decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej pod znanym szyldem.

Czy franchising to dobry pomysł na biznes dla ciebie?

Zanim zaczniesz przeglądać oferty franczyzy, zastanów się nad tym, czy jest to dla ciebie odpowiednie rozwiązanie. Jak działa franczyza? Ważną rolę odgrywa tu franczyzodawca. Może być to sklep lub pizzeria, apteka lub gabinet kosmetyczny. To ty, jako franczyzobiorca, szukasz dla siebie partnera, z którym chcesz nawiązać współpracę.

Rodzaje franczyzy

Franczyza to nie tylko sieć sklepów, choć ten model marketingowy najbardziej kojarzony jest właśnie z handlem. Franczyza świetnie sprawdza się też w branży gastronomicznej. Wolisz prowadzić hotel? Wolisz postawić na edukację lub świadczenie usług dla biznesu? I tu odpowiednia umowa franczyzowa może okazać się pierwszym krokiem do wielkiej kariery. Firmy ze wszystkich dziedzin znajdziesz w katalogu franczyz.

Zalety franczyzy

Prowadzenie działalności na zasadzie franczyzy to szereg korzyści. Te najważniejsze to:

  • działanie pod znanym szyldem. Im bardziej znana marka, tym łatwiejszy start;
  • sprawdzony pomysł na biznes;
  • możliwość korzystania ze sprawdzonych rozwiązań i metod postępowania. Zamiast uczyć się na własnych błędach, możesz korzystać z doświadczenia innych;
  • możliwość korzystania ze specjalistycznych szkoleń;
  • wsparcie ze strony franczyzodawcy w takich kwestiach jak rekrutacja pracowników, wsparcie księgowe lub ustalanie warunków współpracy z dostawcami.

Wady franczyzy

A wady? W niektórych przypadkach (np. restauracja lub stacja benzynowa) problemem może okazać się duża kwota inwestycji. Franczyzodawca może wymagać też od partnera doświadczenia w prowadzeniu biznesu lub posiadania lokalu o określonych parametrach.

Jeśli jesteś osoba kreatywną i niezależną, pewnym problemem może się dla ciebie okazać know-how (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wiedzieć jak”). Są to wytyczne, zgodnie z którymi musisz postępować. Efekt? Sieć specjalistycznych sklepów ma w swej ofercie te same produkty, eksponowane w podobny sposób, natomiast w restauracjach podaje się dania sporządzane we wszystkich punktach według tych samych przepisów.

Decydując się na taki model pracy, musisz nastawić się też na kontrole oraz potencjalne kary nakładane na tych, którzy z podporządkowaniem się znanej marce mają pewne problemy. Pewnym problemem może być też odpowiedzialność zbiorowa. Pamiętaj, że klienci często sugerują się tym, jak zostali obsłużeni w jednym lokalu, a ich negatywna opinia odbija się na całej sieci. Efekt? Ty możesz ciężko pracować, ale czyjeś zaniedbania sprawią, że klienci będą omijać również twój lokal.

Czym jest katalog franczyz?

Wiesz już, jak działa sieć franczyzowa, pora sprawdzić listę najlepszych franczyz w Polsce. Z jakich ofert współpracy możesz skorzystać? Gdzie ich szukać? W specjalnym katalogu franczyz, który łączy ze sobą znane marki i drobnych przedsiębiorców, marzących o wielkiej karierze w świecie biznesu.

Jak katalog franczyz działa w praktyce?

Katalog franczyz to miejsce, w którym gromadzone są aktualne informacje na temat możliwości nawiązania współpracy oraz zasad, na jakich ma się ona opierać. W takim katalogu możesz szukać interesujących ofert według najważniejszych kryteriów. Priorytetem jest dla ciebie rodzaj prowadzonej działalności? Zaznacz taką dziedzinę, która cię najbardziej interesuje. Szukasz propozycji, dzięki której założysz własny biznes bez konieczności inwestowania większej kwoty? Skup się na tak ważnym kryterium, jakim jest wkład własny.

Bez względu na to, czego dokładnie szukasz, katalog franczyz ci się przyda. Możesz znaleźć w nim sporo ciekawych propozycji, porównać je ze sobą i wybrać to rozwiązanie, które uznasz za najciekawsze i najkorzystniejsze w swoim przypadku.

Na co musisz zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy franczyzy?

Zanim dołączysz do sieci sklepów franczyzowych lub punktów usługowych, musisz podpisać umowę. Co koniecznie powinieneś sprawdzić przed wykonaniem takiej czynności?

Na to, jaki wkład własny musisz mieć, by rozpocząć współpracę z wybraną marką, oraz na wysokość opłaty licencyjnej. Bardzo ważną kwestią jest też sposób rozliczania się z franczyzodawcą. Czy w umowie określona zostanie konkretna kwota, czy też jej wysokość będzie uzależniona od twoich zysków? Opłaty franczyzowe i te bieżące mają przecież istotny wpływ na twoje wynagrodzenie, nie możesz ich zatem ignorować.

Biznes na licencji znanej marki może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą pracować na własną rękę, a jednocześnie nie martwić się o promocję. Znany szyld przyciąga przecież uwagę i klientów, a to pozwala mocniej skupić się na pracy. W katalogu franczyz znajdziesz firmy, z którymi możesz rozpocząć współpracę.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts