Tania franczyza – pomysł na biznes dla oszczędnych. Z jakich możliwości możesz skorzystać?

Patrycja Wroniarczyk
Czy można rozpocząć przygodę z biznesem bez ponoszenia większych kosztów? Tak. Jeśli chcesz zacząć prowadzić własną działalność gospodarczą, a dysponujesz dość ograniczonym budżetem, cennym wsparciem może się dla ciebie okazać tania franczyza.
tania franczyza

Na czym polega system franczyzowy? Na współpracy znanej marki oraz przedsiębiorcy, który chce działać pod jej szyldem. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu branżach, m.in. w handlu oraz w gastronomii. Franczyza podbija też rynek usług, również tych, które możesz świadczyć bez konieczności inwestowania w lokal. Interesuje cię tania franczyza? Mamy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Ogólne zasady franczyzy

Ten model biznesowy może przybierać różne formy, przy czym szczegóły dotyczące zasad współpracy pomiędzy franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą są ustalane umowie. Pewne zasady są jednak stosowne wszędzie. Czym wyróżnia się biznes franczyzowy i co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz układać swój plan marketingowy?

Dla kogo franczyza będzie dobrym rozwiązaniem?

Franczyza to bardzo dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą pracować na własny rachunek, lecz nie chcą zbyt wiele ryzykować. Chcesz prowadzić sklep spożywczy? Możesz powoli walczyć o klientów, kusząc ich promocjami i własnym asortymentem. Możesz go też prowadzić pod dobrze już znanym szyldem, który automatycznie będzie przyciągał do ciebie klientów.

Jakie są wady i zalety franczyzy?

Franczyza ma sporo zalet. Przede wszystkim jako franczyzobiorca stajesz się częścią dużej sieci, która już zajmuje ważne miejsce na rynku. Nie musisz zatem tracić energii na promocję i wydawać pieniędzy na reklamę. Korzystasz ze sprawdzonych rozwiązań i czyjegoś doświadczenia, a na każdym etapie prowadzenia biznesu otrzymujesz pełne wsparcie marketingowe.

Jako część ogólnopolskiej sieci możesz sporo zyskać. Jeśli jednak chcesz być jej częścią, musisz się do niej dostosować. Franczyza opiera się na tzw. know-how. Za pojęciem tym kryje się sposób postępowania, obowiązujący we wszystkich lokalach danej marki. Prowadzisz sklep? Musisz dopasować asortyment do sieci i wykładać towar według określonych zasad. Pracujesz w gastronomi? Musisz mieć takie same dania jak inne lokale tej samej sieci.

Czy istnieje tania franczyza? Gdzie szukać ofert?

Marzy ci się własny biznes, choć masz ograniczone środki na rozpoczęcie działalności? Franchising może się dla ciebie okazać idealnym rozwiązaniem. Wystarczy, że zainteresujesz się tanią franczyzą.

Z jakimi opłatami musisz się liczyć jako franczyzobiorca?

Ile kosztuje otwarcie własnego punktu w sieci franczyzowej? To zależy od marki, wymagań lokalowych oraz rodzaju prowadzonej działalności. Decydując się na prowadzenie lokalu gastronomicznego lub stancji benzynowej, musisz się liczyć z kosztami dochodzącymi do kilkuset tysięcy złotych. Jeśli jednak postawisz na mobilne usługi, możesz rozpocząć działalność przy kosztach do 10 000 zł.

W każdym przypadku musisz się liczyć z pewnymi wydatkami. Te najważniejsze to:

  • opłata licencyjna;
  • comiesięczna opłata franczyzowa (określony procent od sprzedaży lub ryczałt);
  • wpłaty na wspólny fundusz marketingowy, przeznaczony na reklamowanie danej marki;
  • podatki;
  • koszty utrzymania pracowników.

W zależności od tego, jaki sposób pracy wybierzesz, musisz się też liczyć z kosztami wynajęcia i utrzymania lokalu, samochodu lub domowego biura. Wśród rozwiązań zaliczanych do taniej franczyzy wymienić można:

  • mobilne punkty gastronomiczne, do których prowadzenia wystarczy odpowiedni wóz;
  • ekologiczne myjnie samochodowe z dojazdem do klienta;
  • franczyzy polegające na mobilnej sprzedaży. W dobie pandemii popularne stały się też te sieci, które zajmują się szkoleniami online. Możliwości jest sporo, możesz zatem dopasować rodzaj działalności do swoich możliwości finansowych.

Tania franczyza – gdzie szukać ofert?

Jeśli tania franczyza wydaje ci się kuszącą propozycją, możesz przystąpić do szukania konkretnych ofert. Pomoże ci w tym katalog franczyz, pozwalający na szukanie partnerów biznesowych według różnych kryteriów. Wbrew pozorom znajdziesz tu wiele ciekawych propozycji dla osób mogących zainwestować maksymalnie 20 000 zł.

Przykładowe tanie franczyzy dla osób dysponujących ograniczonym wkładem własnym to:

  • Modry Słoń, oferujący pracę polegającą na drukowaniu spersonalizowanych książek dla dzieci;
  • Travel Point – biuro podróży, idealne dla osób dysponujących małym lokalem i dużą miłością do podróży;
  • Przyjazny Dietetyk – franczyza dla zainteresowanych zdrowym stylem życia i dietami;
  • Wytwórnia Lodów Prawdziwych „U Lodziarzy” – tania franczyza dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia, a chcą zaistnieć w branży gastronomicznej.

Na rozpoczęcie swojego biznesu możesz przeznaczyć 50 000 złotych? Oto przykładowe franczyzy:

  • E-smoking world – sprzedaż papierosów elektronicznych;
  • Czas na herbatę – prowadzenie punktu sprzedaży z różnymi gatunkami herbat;
  • Beautiful Skin – prowadzenie gabinetu kosmetycznego.

Rynek franczyzy w Polsce ma się doskonale, a liczba przedsiębiorców stawiających na taki biznes stale rośnie. Katalogi franczyz kuszą coraz dłuższymi listami propozycji, wśród których każdy początkujący przedsiębiorca znajdzie coś dla siebie. Chcesz założyć własną firmę przy minimalnych kosztach? Skorzystaj z możliwości, jakie daje ci taki model biznesowy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *