Rozpoczynając działalność gospodarczą, każdy przedsiębiorca staje przed koniecznością prowadzenia księgowości. Można ją prowadzić samodzielnie lub powierzyć to trudne zadanie profesjonalnym biurom rachunkowym. Jeszcze kilkanaście lat temu skorzystanie z usług biura rachunkowego oznaczało konieczność odbywania regularnych podróży do siedziby biura. Dziś jednak mamy wybór i wiele formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Internet i nowoczesne technologie dają nam bowiem możliwość skorzystania z usług biura rachunkowego online. Czy warto skorzystać z takich usług? Jak działa biuro rachunkowe online? Czy stacjonarne biuro rachunkowe ma więcej zalet? Przeczytaj artykuł i zyskaj odpowiedź na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury!
Jaka jest różnica pomiędzy biurem rachunkowym stacjonarnym a online?
Biuro rachunkowe online to nic innego jak klasyczne biuro rachunkowe, świadczące klasyczne usługi księgowe z tą różnicą, że jest ono wyspecjalizowane w obsłudze klienta przez Internet. Biura rachunkowego online nie należy mylić z księgowością online, która zwykle opiera się na udostępnieniu przedsiębiorcy oprogramowania do wystawiania faktur przez Internet. Zakres usług biura rachunkowego online pokrywa się z tym, które oferuje tradycyjne biuro rachunkowe.
Współpraca z biurem rachunkowym online to ogromna wygoda. To oszczędność czasu (na przykład na dojazdy), oszczędność środków (zmniejszenie wydatków na paliwo), a także poprawa organizacji dokumentów (zdecydowana większość formalności odbywa się przez Internet). Księgowość online pokochają wszyscy przedsiębiorcy, których tempo pracy lub odległość od stacjonarnego biura rachunkowego nie pozwalają na to, by systematycznie się u księgowej stacjonarnie. To także dobry wybór w przypadku mikro firm (jednoosobowych działalności gospodarczych), dla których samodzielna księgowość jest zbyt wymagająca.
Księgowość online — wady i zalety
Choć usługi księgowości online znacznie ułatwiają życie przedsiębiorcom, którym samodzielne prowadzenie księgowości nastręcza problemów, nie są one pozbawione wad. Podstawowa wada to przede wszystkim konieczność przejścia z tradycyjnej współpracy (jaką oferują stacjonarne biura rachunkowe) na usługi księgowości online. Oczywiście nie dotyczy to firm, które tuż po rozpoczęciu działalności wybrały księgowość online. Dla wielu przedsiębiorców taka nauka przesyłania dokumentów przez Internet może być problematyczna. Warto jednak pamiętać, że usługi biura rachunkowego online mają szereg zalet, które z pewnością przewyższają wady.
Księgowość internetowa ma szereg zalet:
- brak konieczności dojazdów — dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze,
- możliwość przesyłania i przeglądania dokumentów z dowolnego miejsca na świecie — księgowość online działa wszędzie tam, gdzie jest dostęp do komputera i Internetu,
- dostęp do całej dokumentacji księgowej — w przypadku biura rachunkowego online nie istnieją godziny pracy nie istnieją, jest ono „czynne” 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu (jednakże pracownicy biura pracują zwykle w ściśle określonych godzinach),
- możliwość wyboru dowolnego biura rachunkowego świadczącego usługi online — odległość od biura nie ogranicza nas. W praktyce oznacza to, że możliwe jest rozpoczęcie współpracy z biurem znajdującym się w dowolnym miejscu w Polsce,
- szybki kontakt z biurem — komunikacja odbywa się w czasie rzeczywistym, nasze wiadomości i dokumenty dostarczane są do pracowników biura natychmiastowo z dowolnego miejsca na świecie.
Wady księgowości online:
- brak dostępu do dokumentów w przypadku przerw w dostawie prądu lub Internetu,
- utrudniony bezpośredni kontakt z biurem rachunkowym — księgowość online zwykle jest tak skonstruowana, aby minimalizować kontakt osobisty.
Współpraca ze stacjonarnym biurem rachunkowym — czy to jeszcze ma sens?
Stacjonarne biura rachunkowe nadal mają się całkiem dobrze na rynku. Nie zostały one wyparte przez księgowość online pomimo tego, że coraz więcej ludzi decyduje się na korzystanie z biur rachunkowych online. Wielu przedsiębiorców ceni sobie bezpośredni kontakt z pracownikami tradycyjnych biur rachunkowych. Zapewne w wielu przypadkach podyktowane jest to pewnego rodzaju przyzwyczajeniem, tudzież brakiem zaufania do tego rodzaju księgowości. Jest to zrozumiałe, gdyż jakby nie patrzeć — podjęcie współpracy z biurem rachunkowym to przekazanie odpowiedzialności za jedną z najważniejszych kwestii w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Wymaga to więc pełnego zaufania do specjalistów z zakresu księgowości.
Zalety stacjonarnego biura rachunkowego:
- możliwość osobistej wizyty w biurze rachunkowym (bezpośredni kontakt z pracownikami biura),
- możliwość przechowywania dokumentacji firmowej, w tym związanej z prowadzeniem ksiąg rachunkowych w wydrukowanej formie — dla niektórych przedsiębiorców stanowi to zaletę,
- możliwość nawiązania nowych kontaktów.
Wady współpracy z tradycyjnymi biurami rachunkowymi:
- ograniczona dostępność księgowego wynikająca ze sztywnych godzin otwarcia biura,
- konieczność dojazdów — księgowość online jest znacznie lepsza pod tym względem,
- ograniczony wybór, podyktowany głównie odległością przedsiębiorstwa od biura.
Jaki rodzaj biura rachunkowego wybrać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem obydwa rodzaje biur oferują dokładnie te same usługi. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i indywidualnych preferencji. Nie możesz się zdecydować? Część biur rachunkowych online świadczy swoje usługi w trybie hybrydowym (online i w tradycyjny sposób), dlatego przed nawiązaniem współpracy warto zastanowić się nad biurem właśnie z taką ofertą.
Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach i poszukujesz sprawdzonego biura rachunkowego, które kompleksowo zatroszczy się o Twoją firmę — mamy dla Ciebie świetną propozycję! Wybierz Taxeo — Biuro Rachunkowe, które świadczy profesjonalną księgowość Wrocław stacjonarnie i online z możliwością osobistej konsultacji z księgowym na żywo.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w dokonaniu wyboru rodzaju biura rachunkowego. Wierzymy, że dokonałeś właściwego wyboru, bo przecież nikt inny nie zna tak dobrze Twojej firmy jak Ty sam. Życzymy Ci samych sukcesów!
Tekst promocyjny