Planujesz inwestycję w nowy biznes związany z branżą finansową? Dobrze przemyśl tę decyzję. Jeśli właściwie podejdziesz do tematu, na pewno wypracujesz spore zyski. Pamiętaj jednak, że franczyzodawca narzuci na ciebie liczne obowiązki i restrykcje. Bankowość prowadzona w ramach franczyzy to zaledwie kilkudziesięciu tysięczne koszty. Skorzystaj z jednego z dostępnych systemów agencyjnych lub partnerskich. Poznaj zasady działania franczyzy bankowej. Znasz się na finansach? Masz głowę do prowadzenia interesów i kochasz kontakt z ludźmi? Postaw na własną placówkę i załóż ją w ramach franczyzy.
Franczyza bankowa – na czym to polega?
Popularna franczyza bankowa polega na przekazaniu praw do prowadzenia działalności w branży finansowej. Indywidualny biznes tego typu wymaga jednak sporego zaangażowania. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz pójść właśnie tą drogą w swojej karierze zawodowej. Banki dzięki otwarciu nowych placówek na terenie kraju zyskują przede wszystkim szansę na poszerzenie zasięgu swojej działalności. To świetne rozwiązanie dla każdej instytucji finansowej. Przez nowo utworzone placówki w ramach franczyzy banki docierają do nowych grup klientów. Dzięki temu powiększa się ogólny zysk netto banku.
Co ciekawe, banki oddające swoją markę do dyspozycji franczyzobiorcy otrzymują dodatkowe zyski w ramach pobieranych opłat. Ogólnie rzecz biorąc, to banki zyskują najwięcej na otwarciu nowych oddziałów. Franczyza bankowa świetnie wpływa na szybszy rozwój banku oraz zwiększenie jego rozpoznawalności na rynku.
Dla przedsiębiorcy otwierającego agencję sprawa wygląda nieco inaczej. Chcesz prowadzić własny oddział finansowy pod popularną marką? Oczywiście jest to korzystne rozwiązanie. Pamiętaj, że oddział bankowy w ramach franczyzy nie wymaga budowania marki od podstaw. Nie musisz też tworzyć systemów know-how. Wszystkie te czynniki i wiele innych zyskujesz od banku, który jest franczyzodawcą.
Ile kosztuje własna placówka finansowa? Franczyza bankowa w liczbach
Dobrym pomysłem na biznes jest pośrednictwo finansowe. Dotyczy to nie tylko stacjonarnej obsługi klienta, ale także sprzedaży produktów finansowych przez wszystkie możliwe opcje kontaktu z klientem. W ramach umowy franczyzowej zobowiążesz się do pokrycia pewnych kosztów. W większości przypadków wystarczy ci kwota rzędu około 10 000 złotych. Chcesz otworzyć własny biznes w ramach franczyzowy bankowej? Zrobisz to nawet z niewielkim wkładem początkowym. Pamiętaj, że ostateczne koszty rozpoczęcia działalności zależą od kilku czynników, a mianowicie:
- lokalizacji;
- stanu technicznego wynajętego lokalu;
- opłat początkowych wymaganych przez franczyzodawcę.
Kiedy uwzględnisz wszystkie koszty początkowe, łatwo oszacujesz czy prowadzenie własnego biznesu w postaci placówek partnerskich jest opłacalne. Sieć franczyzowa przynosi spore zyski dla banku głównego. Jako franczyzobiorca również bez problemu zarobisz sporo gotówki. Wystarczy, że odpowiednio zaangażujesz się w nowy biznes. Wpływ na koszty prowadzenia punktu finansowego ma także jego promocja. Jeśli jesteś franczyzobiorcą popularnej instytucji finansowej, nie martw się o reklamę ani o koszty z tym związane. Klienci na pewno pojawią się sami, kiedy tylko otworzysz drzwi do lokalu.
Jakie banki otwierają nowe placówki? Franczyzy bankowe w Polsce
Obecnie banki w Polsce otwierają wiele swoich stacjonarnych placówek. Decydujesz się na tę formę prowadzenia działalności gospodarczej? Pamiętaj, że prowadzenie oddziału nie jest prostym zadaniem. Instytucje, które działają w ramach franczyzy bankowej, to:
- Getin Bank;
- Bank Millennium;
- Santander Bank Polska;
- Alior Bank.
Jako pośrednik masz pełne prawo działać w imieniu banku pod jego marką. Dzięki temu przyciągniesz uwagę potencjalnych klientów. Pamiętaj też, że umowa franczyzowa zobowiązuje cię do uiszczania stosownych opłat z tego tytułu na rzecz banku głównego.
Jakie są korzyści z prowadzenia placówki bankowej w ramach franczyzy?
Jest wiele korzyści, jakie płyną z prowadzenia własnej placówki pod popularną marką. Otwarcie banku w formie placówki partnerskiej pozwoli ci posługiwać się logo marki. Otrzymasz też w razie potrzeby pomoc finansową na rozkręcenie pierwszego biznesu. Do najistotniejszych zalet, jakimi wyróżniają się franczyzy bankowe, zaliczamy:
- bezpieczeństwo prowadzenia biznesu;
- siła marki przyciągająca nowych klientów;
- pełne wsparcie ze strony franczyzodawców;
- możliwość wymiany doświadczeń;
- wyłączność terytorialna.
Wady własnej placówki bankowej franczyzowej
Oczywiście są też pewne wady takiej formy działania w kooperacji z bankami. Jakie? Oto kilka z nich:
- zbiorcza odpowiedzialność partnerów franczyzowych;
- stałe (często wysokie) opłaty w ramach umowy;
- narzucanie standardów przez franczyzodawcę;
- stała kontrola ze strony franczyzodawcy.
Jak widzisz, prowadzenie własnego biznesu ma swoje dobre i złe strony. Koniecznie zastanów się, na jakie odstępstwa zgodzisz się w ramach umowy franczyzowej. Pamiętaj też, że placówka banku pod logo popularnej marki to szansa na mocny start w branży.
Czy warto prowadzić placówkę partnerską banku? Franczyzy bankowe i opłacalność biznesu
Pośrednictwo finansowe w ramach oddziału bankowego to świetna opcja. Zdecyduj się na taką formę prowadzenia biznesu. Na pewno nie tego nie pożałujesz. Masz pewne oszczędności? Wiesz, jak działają instytucje w branży finansowej? Nie zwlekaj! Nawiąż współpracę z dowolnie wybranym bankiem. Franczyzy bankowe to świetna opcja, aby rozpocząć swoją karierę zawodową na nowo.