Co to jest Krajowy System e-Faktur i jak przygotować firmę na KSeF?

Nowy rok zwykle oznacza nowe rozwiązania w zakresie podatków, administracji czy kwestii prawnych. Zmiany te dotykają przede wszystkim przedsiębiorców, którzy przechodząc na nowe standardy, niejednokrotnie muszą wprowadzać rozwiązania na pograniczu rewolucji. Jedną z najgłośniejszych kwestii, która wchodzi w życie w 2024 roku jest Krajowy System e-Faktu. Na czym polegają zmiany i jak przygotować firmę na KSeF?

Krajowy System e-Faktur – co to jest?

Krajowy System e-Faktur – w skrócie KSeF – to narzędzie teleinformatyczne służące do wystawiania faktur oraz nadawania numeru KSeF. Ponadto narzędzie umożliwia weryfikację i kontrolę prawidłowości danych umieszczanych na dokumencie oraz przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Do tej pory wystawianie faktur możliwe było w różnych formatach elektronicznych, a nawet w sposób ręczny, papierowy. Od 2024 roku ma się to zmienić, a powszechnie obowiązującym standardem będzie właśnie faktura ustrukturyzowana w formacie XLS. Na dokumencie wystawionym w KSeF znajdują się dane obowiązkowe (np. data wystawienia faktury, dane stron transakcji), będzie też miejsce na informacje dodatkowe. Nie jest to pionierskie rozwiązanie, bowiem ujednolicone systemy fakturowania z powodzeniem funkcjonują chociażby w Hiszpanii czy Portugalii. 

Jak wdrożyć Krajowy System e-Faktur w firmie?

Aby uzyskać dostęp do platformy Krajowego Systemu e-Faktu, niezbędne będzie utworzenie indywidualnego konta. Logowanie odbywać się będzie przy użyciu Profilu Zaufanego lub jednego z kwalifikowanych certyfikatów (podpis zaufany, podpis elektroniczny lub pieczęć elektroniczna). Do wdrożenia KSeF nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt informatyczny, a sam dostęp do systemu jest bezpłatny. Ministerstwo Finansów przewidziało możliwość korzystania z komercyjnych programów fakturowych, jak i narzędzi certyfikowanych przez rząd. Warunkiem jest dopasowanie rozwiązań danego programu do standardu, dzięki któremu wystawiane faktury będą przesyłane do Krajowego Systemu e-Faktur. 

Kogo obowiązuje i od kiedy KSeF stanie się obowiązkowy?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez oficjalną stronę rządową, KSeF stanie się obligatoryjny i obejmie wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur następuje w dwóch turach. Pierwszy z nich to dzień 1 lipca 2024 roku, kiedy to Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy dla wszystkich czynnych podatników VAT. Druga tura przypada na dzień 1 stycznia 2025 roku. Wówczas obowiązkiem będą objęci podatnicy stosujący zwolnienie podmiotowe oraz wykonujących czynności wyłącznie zwolnione przedmiotowo z VAT. Przed 1 lipca 2024 roku system jest nieobowiązkowy, a przedsiębiorcy mogą przystąpić do rozliczeń w KSeF dobrowolnie. 

Krajowy System e-Faktur – skorzystaj z pomocy specjalistów!

Rozumiemy, że nowe rozwiązania mogą budzić wiele wątpliwości i obaw, szczególnie wśród mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych. Dlatego biuro rachunkowe online zaznajomione z tematyką KSeF chętnie wesprze przedsiębiorców w procesie przejścia na nowy standard fakturowania. Dzięki merytorycznemu wsparciu oraz kompetencji pracowników można zyskać pewność, że rozliczenia zarówno z kontrahentami, jak i organami podatkowymi przebiegną bez komplikacji. To z kolei pozwala nie tylko uniknąć stresu na co dzień, ale też kar w przypadku kontroli finansowych. Warto również podkreślić, że dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur przedsiębiorca szybciej otrzyma zwrot VAT (maksymalnie 45 dni zamiast 60 dni). Istnieje również perspektywa, która pomoże przedsiębiorcom rozliczać się z VAT-u faktycznie należnego. Jeśli ustawa o metodzie kasowej w VAT, to na podstawie danych z KSeF łatwo można będzie wykazać, które faktury jeszcze nie zostały opłacone.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Dlaczego chemia niemiecka cieszy się popularnością na rynku?

Z czego wynika popularność zagranicznych produktów?

Zagraniczne produkty często z góry traktowane są jako produkty lepsze, lepszej jakości. Wynika to z kilku czynników. Jeden z nich dotyczy oczekiwań, jakie zagraniczny - zwykle zachodni - konsument ma względem producentów. Poza tym, za lepszą jakością kryje się też nowoczesność. Jak wygląda kwestia wyższości produktów zagranicznych na tle takich towarów, jak kosmetyki czy chemia gospodarcza? Odpowiadamy!
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej