Sieć franczyzowa marketów Dino: ile Dino płaci za działki pod sklepy?

Patrycja Wroniarczyk
Ile Dino płaci za działki pod sklepy? Polska sieć marketów rozrasta się w bardzo szybkim tempie i powoli staje się konkurencją dla Biedronki czy Lidla. Aby sieć mogła się rozwijać, niezbędne są jej nowe grunty inwestycyjne. Te często okazują się być bezcenne.
ile dino płaci za działki pod sklepy

Szacuje się, że obecne tempo rozwoju sieci marketów Dino sięga 40%. To bardzo wysoki współczynnik, który sprawia, że w niedalekiej przyszłości Dino może stać się groźną konkurencją dla Biedronek czy Lidlów. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy szukają coraz to nowych terenów, na których mogliby budować sklepy. Te z punktu widzenia dochodów, jakie mogą przynieść, wydają się być naprawdę cenne. Sprawdziliśmy dokładnie, ile Dino płaci za działki pod sklepy. Jeśli szukasz pomysłu na własny biznes, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kilka słów o sieci Dino

Dino Polska Spółka Akcyjna to polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych założona w 1999 roku przez Tomasza Biernackiego. Pierwsze sklepy powstawały w województwie wielkopolskim. Niewielkie miejscowości, małe i średnie miasta oraz peryferia dużych miast to miejsca, gdzie najczęściej spotkać można markety Dino. Franczyza to forma, na podstawie której chcieliby działać przedsiębiorcy chcący inwestować w Dino. Czy to jednak możliwe? O tym w dalszej części artykułu!

Rozwój

W 2016 roku Dino miało 628 sklepów. Obecnie na terenie Polski znajduje się ponad 1 900 sklepów Dino, a liczba ta systematycznie wzrasta. W przyszłości liczba sklepów ma dosięgnąć nawet 2 700. Celem marki jest bycie blisko klientów i oferowanie im produktów najświeższych i najwyższej jakości.

Franczyza Dino – czy to w ogóle możliwe?

W przeszłości spółka Dino była właścicielem kilku sklepów działających na zasadzie franczyzy. Obecnie jednak sieć nie prowadzi tradycyjnego modelu franczyzowego. Spółka dąży do posiadania własnych gruntów, na których będą powstawać jej budynki, w których będą funkcjonować jej sklepy. Nie ma zatem możliwości, aby zarządzać własnym sklepem Dino.

Jakie działki będą najlepsze pod nowe sklepy Dino?

Idealna działka pod budowę sklepu Dino będzie odpowiednio zlokalizowana. Oznacza to, że musi się znajdować w miejscu, w którego obrębie będzie zamieszkiwało co najmniej 2,5 tysiąca ludzi. Promień tego obrębu nie może przekraczać 2 kilometrów. Wszystko po to, aby maksymalnie podwyższyć szansę na uzyskanie opłacalnej liczby odwiedzin w sklepie. Ponadto działka oceniana jest pod kątem szans na powodzenie inwestycji, a więc ilości dyskontów konkurencyjnych występujących w okolicy.

Teren musi być odpowiednio duży, aby zmieścił się na nim nie tylko sam sklep, ale również spory parking, po którym z powodzeniem będą mogły manewrować tiry dowożące zaopatrzenie. Działka musi też mieć odpowiedni kształt, aby poruszanie się po niej było wygodne i żeby odbiór wizualny marketu wraz z jego otoczeniem był odpowiedni.

Ile Dino płaci za działki pod sklepy? Zakup

Cena, jaką Dino będzie w stanie zaoferować właścicielom działek inwestycyjnych będzie zależała od wielu czynników. Podstawową zasadą jest jednak, aby ta była adekwatna do lokalizacji i potencjalnych przychodów, jakie na tym terenie będzie można osiągnąć. Zdecydowanie wyżej cenione będą tereny zlokalizowane przy dużych osiedlach, w centrach miast i miasteczek. Najlepiej jeszcze, aby w okolicy nie było żadnych dyskontów konkurencji. Najwięcej więc będą warte grunty przy terenach zamieszkałych przez sporą ilość ludzi, którym do tej pory brakowało miejsca do dokonywania zakupów blisko domu.

Niestety trudno konkretnie określić, ile Dino płaci za działki pod sklepy. Chociaż w sieci znajduje się mnóstwo artykułów na ten temat, a na internetowych forach wątki o cenach gruntów pod Dino wyrastają, jak grzyby po deszczu, to nigdzie nie sposób znaleźć dokładnej kwoty. Wiadomo jednak, że inwestorzy byli w stanie zapłacić nawet 1 milion złotych za działkę pod Dino w Opatowie i planują tam postawić nie tylko obiekt usługowo-handlowy, ale również spory parking i plac zabaw dla dzieci. Oznacza to, że Dino nie szczędzi pieniędzy na zakup terenu w dobrej lokalizacji.

Ile Dino płaci za działki pod sklepy? Wynajem gruntów

Z łatwością można sobie wyobrazić sytuację, że istnieją miejsca, gdzie zapotrzebowanie na nowy sklep jest ogromne, ale nie ma żadnych działek na sprzedaż. Z tego względu sieć Dino zaczęła dopuszczać możliwość dzierżawienia gruntów pod sklepy, zamiast ich zakupu. Wszystko to z chęci maksymalnego poszerzenia rynku zbytu i jak najszybszego rozwoju.

Działki wynajmowane przez Dino muszą cechować się dokładnie takimi samymi cechami, jak działki kupowane na własność. Muszą więc znajdować się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji – gęsto zamieszkałej i pozbawionej innych punktów handlu spożywczego. Dodatkowo powinna być możliwość długoterminowej ich dzierżawy. Jasnym jest, ze grunty muszą nadawać się pod budowę pod względem technicznym i geologicznym.

W sieci coraz to znaleźć można nowe ogłoszenia z całej Polski dotyczące chęci wynajmu działek pod budowę marketów Dino. Z tego względu należałoby przypuszczać, że marka dąży do ciągłego progresu. Niektórzy uważają nawet, że Dino wkrótce stanie się bardzo poważnym konkurentem dla Biedronek i Lidlów.

Podsumowując, w sieci na próżno szukać dokładnych informacji, ile Dino płaci za działkę pod sklep. Wiadomo jednak, że sieć decyduje się nie tylko na zakup terenów, ale również ich dzierżawę. Ponadto wiadomo, że Dino jest mocno nastawione na rozwój przejawiający się stałym powiększaniem liczby swoich sklepów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts