Stresująca praca i codzienna gonitwa często sprawia, że zdrowie stawiasz na ostatnim miejscu. Mało osób zwraca uwagę na kwestię pocenia się. Myślisz, że to normalne, że wydzielina zaczyna dziwnie pachnieć, bo jej wydzielanie jest związane z twoim przemęczeniem? Poniekąd to prawda, jednak istnieje wiele czynników, które mają na to wpływ. W naszym artykule pokażemy ci, jak wybrać najlepszy antyperspirant dla kobiet oraz dla mężczyzn. Wyjaśnimy także zjawisko nadpotliwości.
Pocenie się – naturalny proces fizjologiczny
Pocenie się to proces konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zachodzi w różnych warunkach, bez względu na to, czy człowiek pozostaje w spoczynku, czy też nie. Podczas nadmiernej aktywności ilość wydzielanego potu jest znacznie większa. To bardzo ważny element chłodzenia organizmu – zapobiega niebezpiecznemu przegrzaniu. Uaktywnia się także podczas gorączki. Inną kwestią jest wydalanie zbędnych produktów przemiany materii wraz z wydzieliną gruczołów potowych. Zanim sięgniesz po sprawdzony antyperspirant dla kobiet lub mężczyzn, poznaj niekoniecznie prawidłowy przebieg tego procesu.
Kiedy pocenie wymyka się spod kontroli?
Trzeba rozróżnić naturalne pocenie się, od zmian patologicznych w tym obrębie. Bywa tak, że proces zaczyna wymykać się spod kontroli i przekracza dopuszczalne normy. Pot zaczyna lać się niemalże strumieniami. Dłonie stają się permanentnie mokre. Życie i codzienne funkcjonowanie jest mocno utrudnione i niekomfortowe. Z medycznego punktu widzenia mówimy wówczas o nadpotliwości. Czy wiesz, czym jest?
Nadpotliwość – co to jest?
Nadpotliwość jest zjawiskiem związanym z zaburzonym funkcjonowaniem gruczołów potowych. Dochodzi wtedy do zwiększonej ilości wydzielniczych, które znacznie przekraczają zapotrzebowanie człowieka. Do głównych objawów można zaliczyć:
- ciągle mokre dłonie i podeszwy stóp;
- mokre plamy pod pachami i w innych, newralgicznych miejscach;
- podatność na zakażenie drobnoustrojami (zmiany grzybicze i bakteryjne).
Nadpotliwość – przyczyny
Ogólne przyczyny nadmiernej aktywności gruczołów potowych nie są dokładnie stwierdzone. Tak naprawdę może wywołać ją wiele czynników, które ze sobą oddziałują. Co ważne, wiele chorób o różnym charakterze może w efekcie nasilać tę przypadłość. Należą do nich przede wszystkim:
- narażenie na przewlekły stres;
- niewłaściwa dieta;
- zaburzenia hormonalne m.in. menopauza czy problemy z tarczycą;
- nadwaga;
- cukrzyca.
Walka z nadmierną nadpotliwością
Nadmierna potliwość jest efektem działania określonych czynników. Chcąc się jej pozbyć, należy skupić się na dolegliwościach organizmu. Trudno będzie ją wyeliminować, jeśli wynika z wysokiej nadwagi. Pierwsze kroki należy wówczas skierować do specjalisty, który pomoże ci zadbać o powrót do zdrowia. W nadpotliwości bardzo ważna jest prawidłowa higiena. Pozwoli utrzymać życie na w miarę komfortowym poziomie. Odpowiednio stosowany antyperspirant pomoże zniwelować dziwny zapach potu.
Dobry antyperspirant – jak wybrać i stosować?
Antyperspirant do kosmetyk, który nie blokuje samej pracy gruczołów potowych, która jest koniecznym procesem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Celem tego kosmetyku jest przede wszystkim ograniczenie nieprzyjemnego zapachu. Jeśli cierpisz na nadpotliwość, szukaj w produktach substancji łagodzących i przeciwzapalnych. Ograniczysz w ten sposób rozwój ewentualnych drobnoustrojów. Unikaj silnych substancji drażniących tj. alkohol. Może podrażniać i tak delikatne miejsce. Antyperspirant aplikuje się na czyste i umyte ciało, przynajmniej raz dziennie.
Kierowanie własną działalnością, jaką jest franczyza, to niewątpliwie stresujące przedsięwzięcie. Nadpotliwość i inne zaburzenia, bardzo często temu towarzyszą. Jeśli zauważysz, że problem wymyka się spod kontroli, skonsultuj się z lekarzem. Być może świadczy to o ukrytych chorobach. Na co dzień wspomagaj się dobrej jakości antyperspirantem.
Materiał promocyjny.