Auto w abonamencie — co to jest i jakie daje korzyści?

Patrycja Wroniarczyk
auto w abonamencie

Samochód na abonament to nowoczesne i niezwykle wygodne rozwiązanie, na które coraz chętniej się decydujemy. Dlaczego? Kupno nowego samochodu wymaga dużego zaplecza finansowego, z kolei długoterminowy wynajem pojazdu dostosowujesz do swoich możliwości, dzięki czemu możesz jeździć nowym samochodem, nie odczuwając przy tym wysokich kosztów.

Na czym polega wynajem auta na abonament?

Auto na abonament to wynajem długoterminowy. Usługa ta pozwala na użytkowanie samochodu na określony czas trwania umowy w ramach opłaty abonamentowej, czyli rat miesięcznych.

Wybierasz model auta

Na początku przeglądasz ofertę samochodów i wybierasz ten, który odpowiada Twoim potrzebom. Należy podkreślić, że samochody dostępne w wypożyczalniach są nowe — zwykle z bieżącego i zeszłego roku. Wybierasz samochód (markę, model, typ nadwozia itd.), a następnie przechodzisz do formalności.

Podpisujesz umowę

Na tym etapie trzeba ustalić wszystkie kwestie związane z wynajęciem auta, czyli m.in.: czas trwania umowy, wysokość wpłaty własnej, wysokość raty miesięcznej oraz limit kilometrów. Ponadto obliczana jest kwota ewentualnego wykupu samochodu.

Dla niektórych atutem może być fakt, iż często firmy nie wymagają od klientów wpłaty własnej, jednak wtedy wiąże się to z wyższymi ratami.

Po podpisaniu umowy udajesz się po odbiór auta we wskazanym punkcie lub wybierasz dostawę do domu (jeśli jest taka opcja).

Zwracasz samochód

Po zakończeniu umowy masz trzy możliwości: zwrot samochodu, wykup lub kontynuowanie usługi. Jeśli nadal chcesz jeździć dobrym samochodem, najbardziej opłaca się opcja trzecia — możesz wybrać nowszy model pojazdu i korzystać z niego na tych samych zasadach jak dotychczas (oczywiście po sporządzeniu nowej umowy). Na wykup samochodu decydują się nieliczni, ponieważ jest droższy niż w przypadku leasingu.

kluczyki do auta

Wynajem długoterminowy auta — zalety

Osoby, które choć raz skorzystały z usługi auta na abonament, na pewno zgodzą się z tym, że to, co ją wyróżnia to przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy, a niekiedy również nerwów. Dlaczego?

Wszyscy wiemy, jak działa abonament — ustalana jest miesięczna kwota wynajmu, a klient zobowiązuje się do jej płacenia na czas. Długoterminowy wynajem samochodu odbywa się na podstawie umowy trwającej zazwyczaj 2-3 lata. Co ważne, w tym czasie miesięczne raty nie ulegają zmianie. Od początku do końca trwania umowy raty są stałe, nie musisz więc obawiać się podwyżek. Taka gwarancja daje poczucie bezpieczeństwa, a także możliwość zaplanowania wydatków z wyprzedzeniem.

Przy wynajmie długoterminowym nie musisz przejmować się formalnościami i sprawami związanymi z obsługą samochodu. Ubezpieczenie, rejestracja, serwisowanie, naprawy oraz wymiany opon są wliczone w opłatę abonamentową. To oznacza, że niezależnie od liczby nieszczęśliwych wypadków i kosztów usług z tym związanych, nie jesteś nimi obciążony. Wynika to z faktu, że w świetle prawa jesteś jedynie użytkownikiem, a nie właścicielem pojazdu. Ponadto w razie wypadku bądź serwisowania nie zostajesz z niczym, ale otrzymujesz samochód zastępczy.

Kolejną zaletą jest elastyczność wynajmu długoterminowego odczuwalna na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim możesz wynająć samochód, jaki chcesz, wybierając wśród setek modeli. Marka, typ nadwozia, kolor, moc silnika — to wszystko dostosowujesz do swoich potrzeb. Co jeszcze? Od Ciebie zależy, na jaki okres podpiszesz umowę, jak wysoka będzie wpłata własna oraz ile kilometrów przejedziesz wynajętym samochodem. Jeśli w trakcie trwania umowy uznasz, że określony początkowo limit przebiegu jest za mały, możesz wraz z firmą sporządzić aneks do umowy, aby uniknąć dodatkowych opłat.

nowoczesne auto

Kto może korzystać z tej usługi?

Wynajęcie samochodu na abonament nie jest tak trudne, jak np. wzięcie kredytu w banku, niemniej trzeba spełnić kilka warunków, aby móc skorzystać z tej usługi. Pełnoletniość to oczywista konieczność, gdyż w świetle prawa osoby poniżej 18. roku życia nie ponoszą pełnej odpowiedzialności za siebie i swoje czyny, a ponadto nie mogą mieć prawa jazdy. Co jeszcze sprawdzi wypożyczalnia?

Auta na abonament są przeznaczone dla osób fizycznych lub osób prowadzących działalność gospodarczą — możesz więc wynająć pojazd jako samochód służbowy. Z pewnością nie będziesz mieć problemów z wynajmem auta, jeśli Twoje zarobki wskazują na to, że będziesz w stanie płacić miesięczne raty. Firma z pewnością sprawdzi także zdolność kredytową. Jeśli historia kredytowa w BIK-u jest negatywna, może to niestety zamknąć drzwi do długoterminowego wynajmu.

auto w podróży

Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, jakie dokładnie są możliwości i warunki korzystania z wybranego samochodu. Wykroczenie poza zasady określone w umowie, może przysporzyć kłopotów, dlatego lepiej wiedzieć co można, a czego nie.

  • Dodatkowe opłaty – w umowie może być zapis mówiący o tym, że klient zostanie obciążony dodatkowymi opłatami związanymi z uszkodzeniami wewnątrz samochodu. Dlatego też warto się upewnić, czy dozwolony jest przewóz zwierząt, palenie papierosów, a także wykorzystywanie pojazdu w usługach transportowych, np. jako taksówka. 
  • Limit kilometrów – zazwyczaj wypożyczalnia proponuje bazowe 10 000 km przebiegu. Jeśli zamierzasz dużo podróżować, zwiększ pakiet — na pewno opłaci się to bardziej niż płacenie kary za każdy nadprogramowy kilometr. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz skonsultować się z firmą i zwiększyć limit w trakcie trwania umowy, sporządzając aneks.
  • Wyjazdy za granicę – kwestia wyjazdów za granicę jest różnie rozpatrywana w zależności od wypożyczalni. W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe ubezpieczenia, jeśli chce się wjechać do danego kraju. Z tego względu, lepiej zapoznać się z formalnościami związanymi z przekroczeniem granicy Polski już na etapie podpisywania umowy, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. 
  • Sezonowa wymiana opon – ponieważ samochód zawsze jest użytkowany przez minimum rok, oferta abonamentowa powinna obejmować zestaw opon letnich i zimowych. Ponadto warto zatroszczyć się o to, aby firma nie obciążyła nas wymianą oraz przechowywaniem opon. 
nowe auto

Podsumowanie

Samochód na abonament to same korzyści! Wynajęte auto jest nowe i w pełni sprawne, a ponadto nie musisz przejmować się jego utrzymaniem i formalnościami takimi jak przeglądy, ubezpieczenia i serwisowanie. Jako użytkownik samochodu musisz dbać jedynie o paliwo, myjnię, parkingi i mandaty — za całą resztę odpowiada wypożyczalnia. 

Procedura wynajmu długoterminowego jest prosta i ograniczona w formalnościach. Umowę podpisuje się na czas określony, a raty miesięczne nie ulegają zmianie. Z usługi korzystać może każda pełnoletnia osoba fizyczna lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, jeśli pozwala mu na to historia kredytowa oraz odpowiednio wysokie zarobki. 

Nie stać Cię na zakup nowego auta? Skorzystaj z usługi abonamentowej i ciesz się wolnością! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Co trzeba wiedzieć przed założeniem spółki?

Założenie własnej spółki to marzenie wielu przedsiębiorców. Jest to jednak bardzo poważna decyzja, która wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Przed przystąpieniem do procesu zakładania spółki z o.o., warto zapoznać się z niezbędnymi informacjami dotyczącymi tego rodzaju przedsiębiorstwa. Poniżej omówimy najważniejsze kwestie, które warto mieć na uwadze przed rozpoczęciem działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej