Samo otwieranie własnej apteki może wydawać się dość trudnym zadaniem. Nie chodzi tylko o zorganizowanie przestrzeni na lokal apteczny i asortymentu, czy wszelkich wymaganych pozwoleń. W grę wchodzi także szeroko pojęty marketing, bez którego żadna działalność nie będzie wystarczająco dochodowa. Pomocnym, a często nawet jedynym słusznym i możliwym rozwiązaniem jest franczyza apteki. Dowiedz się więcej na ten temat!
Apteki w Polsce – jak wygląda rynek i warunki prawne?
Stworzenie własnej apteki od podstaw wcale nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza że na polskim rynku tego typu usług nie brakuje, wręcz przeciwnie – leki można kupić w wielu miejscach. Do założenia apteki potrzeba nie tylko środków finansowych, ale również „smykałki” do interesów oraz czasu i cierpliwości przedsiębiorcy. Nie każdy jednak tym wszystkim dysponuje.
Prawo farmaceutyczne – co mówi o otwieraniu placówek aptecznych?
Chodzi o ustawę Prawo farmaceutyczne, zwaną ustawą „Apteka dla aptekarza”. Jej celem było zahamowanie nadmiernego otwierania punktów farmaceutycznych, by na trzy tysiące mieszkańców przypadała jedna apteka. W ostatecznym rozrachunku ustawa ta przyniosła wiele korzyści. Jej wejście w życie spowodowało, że tylko absolwenci farmacji mogą być właścicielami aptek, co w pewnym sensie ogranicza nieuczciwą i niesprawiedliwą konkurencję. Gdyby aptek było zbyt dużo, żadna z nich nie uzyskiwałaby wartego pracy przychodu.
Otwieranie własnej apteki – czy to się opłaca?
Młodzi i odpowiednio wykształceni ludzie wcale nie mają tak dużych możliwości lub chęci wejścia na rynek z własną, tworzoną od podstaw działalnością. Z jednej strony wynika to z braku doświadczenia, z drugiej z braku środków finansowych. Właśnie dlatego dla niektórych jedynym sensownym rozwiązaniem jest model franczyzowy, popularny w wielu branżach gospodarczych. Samym farmaceutom franczyza apteki zapewnia sporą niezależność w prowadzeniu biznesu, przy jednoczesnym wsparciu finansowym, organizacyjnym oraz marketingowym na każdym etapie działalności.
Na co warto zwrócić uwagę, jeśli decydujesz się na franczyzę apteki?
Najważniejszą kwestią jest wizerunek franczyzodawcy, czyli marki, do której chcesz dołączyć. Powinien mieć już zbudowaną silną, rozpoznawalną markę. W końcu właśnie to jest jednym z kryteriów oceny opłacalności franczyzy apteki. Gdyby rozpoznawalność marki miała być dopiero budowana, równie dobrze mógłbyś założyć własną firmę i zaczynałbyś z podobnego miejsca. Kolejnym aspektem jest wsparcie ze strony franczyzodawcy. Podstawową zaletą modelu franczyzowego jest bowiem wsparcie organizacyjne dla franczyzobiorców. Firma powinna przekazywać know-how, ponieważ skorzystają na tym obie strony. Najpierw więc zorientuj się, co dana marka może ci zaoferować i czy rzeczywiście franczyza apteki będzie dla ciebie korzystna.
Jak otworzyć aptekę w ramach franczyzy? Kto może zostać franczyzobiorcą?
Na początku warto zaznaczyć, że tego typu działalność nie oznacza niskich, czy zerowych kosztów. Oczywiście pierwsze wydatki mogą przerazić, ponieważ składa się na nie nakład początkowy, a także opłaty licencyjne. Z drugiej zaś strony na pewnych rzeczach można sporo oszczędzić – w ramach takiego modelu działalności farmaceuta może korzystać z niższych cen produktów, a przy tym stale otrzymywać wsparcie merytoryczne i finansowe.
Zalety franczyzy apteki
Przede wszystkim wchodząc w ten rodzaj działalności, zmniejszasz, a nawet ograniczasz do zera wszelkie koszty związane z promocją twojego biznesu. Nie musisz inwestować w reklamę, bo bazujesz na tym, co stworzyła marka własnymi siłami. Poza tym masz pewność, że produkty będą dostarczane regularnie i bez żadnych problemów logistycznych. By jednak skorzystać z tych przywilejów, musisz spełnić kilka niezbędnych warunków.
Jakie warunki musisz spełnić, aby otworzyć franczyzę apteki?
Pierwszym koniecznym warunkiem jest posiadanie wykształcenia farmaceutycznego lub medycznego, aczkolwiek w tym drugim przypadku niezbędne jest jednocześnie oświadczenie o niewykonywaniu zawodu lekarza. Kolejnym wymogiem jest lokal na cele farmaceutyczne. Musi mieć on powierzchnię nie mniejszą niż 80 metrów kwadratowych, a w mniejszych miejscowościach (do 1500 mieszkańców) oraz na wsiach – przynajmniej 60 metrów kwadratowych. Oczywiście lokal musi spełniać też wymogi sanitarno-epidemiologiczne, przeciwpożarowe i BHP.
Co zyskuje franczyzobiorca apteki?
Wiele z zalet zostało wymienionych już wcześniej. Jeśli zdecydujesz się wejść w sieć franczyzową, zyskujesz wsparcie organizacyjne ze strony franczyzodawcy zarówno na początkowym etapie, jak i później. Możesz bowiem liczyć na pomoc w biznesplanie, a następnie będziesz otrzymywać też wiedzę merytoryczną. Poza tym będziesz w lepszej pozycji do negocjowania współpracy z dystrybutorami i hurtowniami, co przełoży się na zakup produktów w niższych cenach. Współpraca w ramach tego rodzaju działalności jest obustronna, stąd musisz pamiętać o lojalności wobec firmy. Konieczne jest korzystanie ze spójnej z marką wizualizacji, logotypu itp.
Jakie apteki oferują franczyzę?
Tak naprawdę na tej liście można umieścić sporo znanych marek, w tym między innymi Dbam o Zdrowie (DOZ), Gemini, ZIKO, czy DrMax. Są to więc standardowe sieciówki, których lokale można znaleźć niemalże w każdym mieście, w związku z czym są już bardzo dobrze wypromowane.
Czy franczyza apteki się opłaca? Z pewnością możesz wiele zyskać na takiej formie działalności. Pamiętaj, że w wielu przypadkach możesz liczyć na pomoc firmy w sprawach kadrowych, księgowych, formalno-prawnych, operacyjnych (inwestycje, informatyzacja). Otrzymasz także pomoc w rekrutacji pracowników.