Franczyza ubezpieczeniowa jest bardzo atrakcyjna, ponieważ franczyzobiorcy mogą tworzyć własne multiagencje. Branża ta jest bardzo rentowna i dochodowa. Z tego powodu warto zainteresować się otwarciem własnego biznesu we franczyzowym modelu.
Franczyza – co to za model biznesowy?
Umowa współpracy dwóch niezależnych jednostek, w których jedna udostępnia drugiej logo marki, nazwę, firmowe know-how i narzędzia, w zamian za generowanie zysków i reklamowanie firmy, nazywana jest franczyzą. Współpraca określana jest pisemną umową. Mówiąc prosto – dzięki franczyzie ubezpieczeniowej możesz prowadzić własny biznes w branży ubezpieczeń pod szyldem silnej marki, na przykład PZU. To idealne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu swojego biznesu.
Czym jest franszyza – udział własny ubezpieczonego w odszkodowaniu
Franszyza pozwala na ograniczenie wysokości kwoty związanej z wypłaconym odszkodowaniem przez ubezpieczyciela. Najczęściej wykorzystuje się ją w ubezpieczeniach majątkowych. Może być jednak używana w przypadku ubezpieczeń na życie, hipotecznych, czy NWW. Wtedy to na ubezpieczonego przerzucona jest część kosztów dotyczących konkretnej szkody. Dzięki niej można obniżyć składki poprzez zminimalizowanie dużej liczby małych szkód. Jednocześnie wykorzystuje się ją do obniżki kwoty każdego odszkodowania. Wyróżniamy dwa rodzaje franszyzy: integralna i redukcyjna.
Franszyza integralna i franszyza redukcyjna – różnice
- Franszyza integralna, którą można określać mianem warunkowej, powstaje w momencie, gdy ubezpieczyciel ustala minimalną wartość ubezpieczenia i odpowiada za szkody, których wartość jest wyższa niż ustalone minimum. Ubezpieczający w tym przypadku ponosi koszty w momencie, gdy szkoda nie przekroczy określonego przez agenta ubezpieczeniowego progu. Co ciekawe, ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za mniej kosztowne szkody. Dany próg może być oznaczony jako kwota lub procent sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest wypłacone, gdy szkoda jest wyższa od określonego minimum.
- Franszyza redukcyjna, nazywana jest również bezwarunkową, to umowa, w której ubezpieczyciel obniża wysokość odszkodowania o część pieniężną lub procent sumy ubezpieczenia. W tym przypadku wartość szkody jest nieistotna, ponieważ agent zawsze musi wypłacić odszkodowanie pomniejszone o wkład własny lub określony procent. Różnica pomiędzy franszyzą integralną a redukcyjną ma miejsce właśnie w warunkach ubezpieczenia dotyczących wypłacenia odszkodowania w wysokości pomniejszonej o udział własny w szkodzie.
Placówki ubezpieczeniowe, które oferują własny biznes franczyzowy
Na rynku ubezpieczeń wiele firm oferuje możliwość otwarcia swojej działalności na podstawie umowy franczyzowej. Do najpopularniejszych należą:
- Polski Zakład Ubezpieczeń;
- RCU Ubezpieczenia;
- Viviamo Ubezpieczamy;
- CUK Ubezpieczenia;
- Open Finance.
Oferują one dostęp do szerokiej bazy polis, produktów i usług w tym sprzedaży ubezpieczeń OC i ubezpieczeń komunikacyjnych.
Brak pomysłu na biznes? Franczyza ubezpieczeniowa to dobry wybór!
Otwarcie własnej agencji ubezpieczeniowej jest stosunkowo proste. Wymagane są jednak pewne warunki. Przede wszystkim należy posiadać licencję. W tym celu trzeba:
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
- być osobą, która nie jest skazana prawomocnym wyrokiem sądu;
- mieć minimum średnie wykształcenie;
- ukończyć kurs agenta ubezpieczeniowego.
W celu otwarcia franczyzy ubezpieczenia należy skontaktować się z franczyzodawcą, przejść weryfikację, ukończyć szkolenie i podpisać umowę.
W przypadku prowadzenia multiagencji konieczne jest również zdanie egzaminów we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, z którymi agent chce współpracować. Agent zarabia prowizję na każdej sprzedanej umowie. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju polisy. Obowiązkowe ubezpieczenia, takie jak OC dają maksymalnie 10% wartości umowy. Natomiast dobrowolne polisy, na przykład ubezpieczenia AC przynoszą zysk nawet do 25%.
Multiagencja – sprzedaż ubezpieczeń różnych towarzystw ubezpieczeniowych
Co ciekawe, franczyza ubezpieczeniowa umożliwia sprzedaż polis ubezpieczeniowych z różnych firm. Multiagencja oferuje dostęp do szerokiej oferty produktów ubezpieczeniowych. Ogólnopolskie multiagencje ubezpieczeniowe mają w gronie swoich klientów zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Z tego powodu jest to świetny pomysł na stworzenie skalowalnego i dochodowego biznesu. Jednym z najpopularniejszych franczyzodawców jest wspomniane wcześniej PZU. Jednak ze względu na brak zakazu konkurencji przedsiębiorca może założyć franczyzową multiagencję ubezpieczeniową.
Franczyza – wady i zalety
Franczyza, jak każdy model biznesowy, ma swoje wady i zalety. Jest to atrakcyjna forma prowadzenia działalności, ale bez wątpienia nie każdy może z niej skorzystać. Z tego powodu warto poznać jej plusy i minusy.
Zalety franczyzy
- poczucie bezpieczeństwa;
- działanie pod szyldem znanej firmy;
- dostęp do fachowych szkoleń i firmowego know-how;
- brak konieczności posiadania dużego kapitału;
- dobre warunki współpracy.
Wady franczyzy
- stała opłata dla franczyzodawcy (najczęściej procent od obrotów);
- konieczność opłaty wstępnej lub wkładu własnego;
- podlega on kontroli franczyzodawcy.
Franczyza ubezpieczenia – warunki i wymagania
Dzięki franczyzie każdy może założyć własną działalność. Wkład własny w biznes jest minimalny, a w zamian przedsiębiorca otrzymuje możliwość posługiwania się logo znanej firmy. Do tego korzysta z ich doświadczenia i know-how, dzięki czemu prowadzenie własnej agencji ubezpieczeniowej jest stosunkowo łatwe. Swoim klientom możesz przedstawić ofertę nawet kilkudziesięciu ubezpieczalni, dzięki możliwości działania jako multiagencja ubezpieczeniowa. Co więcej, niektórzy partnerzy zapewniają dofinansowanie na oznakowanie lokalu.
Branża ubezpieczeniowa pozwala na atrakcyjne zarobki. Jednak odpowiedni start może zapewnić franczyzowy model biznesowy. Z tego powodu powyższe informacje mogą pomóc ci otworzyć własny biznes. Jeśli posiadasz odpowiedni kapitał, licencję agenta ubezpieczeniowego i chęci do działania, franczyza ubezpieczeniowa jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem.