Pizzeria ta jest jedną z najpopularniejszych restauracji “sieciówkowych” na całym świecie. Grono swoich fanów zyskała również w Polsce, gdzie firma AmRest, działająca w Europie Środkowo-Wschodniej, posiada ponad 150 lokali serwujących pizzę. Właścicielem sieci restauracji jest natomiast firma Yum! Brands Inc. Niedawno firma zdecydowała się na wprowadzenie franczyzy. Zanim jednak podejmiesz krok, by spróbować swoich sił, dowiedz się, na czym polega ta współpraca, jaki wkład własny jest konieczny i w jaki sposób firma udziela wsparcia swoim partnerom.
Czym jest współpraca w ramach franczyzy Pizza Hut?
Ten model współpracy zakłada przede wszystkim prawo do prowadzenia przez partnera restauracji Pizza Hut. Ponadto jako franczyzobiorca otrzymujesz produkty oraz przepisy, dzięki którym serwowane w twojej restauracji jedzenie będzie wysokiej jakości. Sama firma wspiera natomiast między innymi za pośrednictwem działu marketingu, działu projektowego oraz działu IT, w tym także na początku. Chodzi tu np. o dobór elementów wyposażenia, materiałów promocyjnych, a także różnego rodzaju urządzeń. Oprócz tego masz możliwość korzystania z usług certyfikowanych dostawców oraz partnerów, a także z konsultacji i szkoleń w zakresie prowadzenia restauracji.
Pizza Hut – franczyza. Warunki współpracy
Jeżeli chodzi o samego franczyzobiorcę, to nie ma tu wysokich wymagań. Nie jest oczekiwane doświadczenie w branży gastronomicznej. Najważniejsza jest chęć działania i rozwoju, a także przedsiębiorczość.
Umowę franczyzową podpisuje się na 10 lat, przy czym istnieje możliwość jej przedłużenia. Sporym kłopotem dla wielu osób może być wymagany początkowy kapitał. Spółka wskazuje, że minimalna wartość inwestycji wynosi 800 tysięcy złotych. Jest to spora suma, aczkolwiek nie powinna ona dziwić z uwagi na charakter działalności. Wkład na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych zwykle występuje wyłącznie w przypadku użyczania miejsc na usługi itp. Poza tym kolejną kwestią jest opłata wstępna, która wynosi ponad 27 tysięcy dolarów.
To nie wszystkie koszty, jakie obciążają osobę prowadzącą restaurację. Do tego dochodzi bowiem opłata franczyzowa o wartości 6% ze sprzedaży netto, a także opłata marketingowa o tej samej wysokości.
Format współpracy w ramach pizzerii
Firma skupia się szczególnie na formacie Fast Casual Delivery. Co się w tym zawiera? Przede wszystkim konieczność posiadania restauracji z salą konsumpcyjną oraz opcją dostawy. Chodzi o to, aby klienci restauracji mogli zjeść pizzę na miejscu i zamówić ją bezpośrednio do mieszkania. Ważna jest tu też lokalizacja restauracji – musi ona cechować się dużym natężeniem ruchu pieszego i samochodowego, a ponadto preferowane są lokalizacje turystyczne. W obrębie terenu restauracji powinny znajdować się miejsca parkingowe dla klientów, a także dla dostawców. Jakiej wielkości powinno być samo lokum? Na stronie internetowej marki znajdziemy informację, że powinien mieć on minimum 80, a maksimum 150 metrów kwadratowych i posiadać do 50 miejsc.
Na czym polega inwestycja w Pizza Hut? Franczyza jest ciekawą opcją
Jak zostało wcześniej wspomniane, na początku konieczne jest zainwestowanie 800 tysięcy złotych. Proces dołączenia do współpracy trwa z reguły od 9 do 12 miesięcy i składa się z kilku etapów. Na początku należy zgłosić swoją kandydaturę przez dostępny na stronie internetowej formularz i zapoznać się z ofertą. Następnie osoba, która się zgłosiła, musi spotkać się z przedstawicielem Pizza Hut oraz zaakceptować warunki współpracy. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego lokum, w czym może pomóc zespół rozwoju firmy. Po tym można zacząć finansować projekt i przystąpić do budowy lub remontu miejsca na restaurację. Dalsze etapy to już wisienka na torcie, ponieważ pozostaje zrekrutowanie zespołu i wraz z nim przejście szkolenia oferowanego przez firmę.
W jaki sposób firma wspiera na początkowym etapie współpracy?
Możesz liczyć między innymi na przygotowanie wymogów technicznych i weryfikację obiektu, akceptację lokalizacji, a także na wsparcie w trakcie negocjowania warunków umowy wynajmu lokum. Poza tym Pizza Hut przygotowuje dla swoich współpracowników layout, wytyczne projektowe, udostępnia im bazę danych generalnych wykonawców i dostawców elementów wyposażenia restauracji. Jakie jeszcze wsparcie otrzymasz przed otwarciem? Firma odbierze roboty generalnego wykonawcy i zweryfikuje dokumenty powykonawcze inwestycji, a także zapewni udział w odbiorze urzędowym obiektu.