Samochody poleasingowe – co warto o nich wiedzieć?

Patrycja Wroniarczyk
Samochody poleasingowe

Samochody poleasingowe cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku aut używanych. Mają bowiem pewną historię, a także przyciągają atrakcyjną ceną. Jednak czy taki zakup to na pewno trafiona decyzja?

Rynek samochodów używanych jest bardzo różnorodny. Można tam znaleźć zarówno modele z wyższej półki, jak i kompaktowe oraz ekonomiczne auta, idealne do jazdy po mieście. Wśród nich znajdują się też samochody poleasingowe, które cieszą się coraz większym powodzeniem. Przestaje pokutować bowiem przekonanie, że takie auto zostało „zajeżdżone” – przeciwnie, może posłużyć nowemu właścicielowi przez długie lata.

Co to znaczy, że samochód jest poleasingowy?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest samochód poleasingowy? To takie auto, które wykorzystywano w celach prywatnych lub służbowych. Użytkowanie nie było następstwem zakupu, a umowy z firmą leasingową, wypożyczającą samochód na okres maksymalnie 5 lat. W zamian za to użytkownik wnosił stałą comiesięczną opłatę. Po wygaśnięciu umowy mógł go wykupić na własność bądź zwrócić.

Jeśli zdecydował się na tę drugą opcję, firma leasingowa wystawiła je na sprzedaż. Zatem samochód poleasingowy jest maksymalnie pięcioletni i zwykle użytkowany był wcześniej przez jedną osobę. Jego pochodzenie nie ma też wpływu na wysokość ubezpieczenia, więc nie musisz się martwić, że twoja polisa OC na nowo kupiony samochód będzie zbyt wysoka.

Jak wybrać auto poleasingowe?

Wybór samochodu poleasingowego jest indywidualną kwestią. Podejmując decyzję o zakupie, działaj racjonalnie i nie dawaj ponieść się emocjom. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jest odpowiedni dla twoich celów – jeśli szukasz przestronnego, rodzinnego samochodu, a trafisz na niewielkiego hatchbacka, zakup raczej okaże się nietrafiony.

Działa to w drugą stronę. Gdy potrzebujesz auta miejskiego, duża limuzyna również się nie sprawdzi. Określ więc cel oraz budżet i nie zapominaj o sprawdzeniu stanu technicznego, a także historii. Warto też zorientować się, ile wyniesie cię ubezpieczenie. Łatwy w obsłudze kalkulator znajdziesz na stronie beesafe.pl.

Dla kogo auto poleasingowe jest najlepszą opcją?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ samochody poleasingowe kupują zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na kupnie kilkuletniego samochodu w atrakcyjnej cenie.

Zalety i wady samochodów poleasingowych

Kupno samochodu poleasingowego to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się na auto z drugiej ręki. Takie modele są jeszcze dość nowe – mają maksymalnie 5 lat – do tego firma leasingowa to zwykle bardziej zaufany partner biznesowy niż przypadkowy sprzedawca. Rocznik to jeden z atutów samochodów tego typu. Kolejny to książka serwisowa, w której udokumentowano całą historię napraw, a także zapisano prawidłowy przebieg.

Tutaj warto zatrzymać się na chwilę, ponieważ przebieg może być jednym z „odstraszaczy”. Jeśli samochód był leasingowany przez przedsiębiorstwo, mógł z niego korzystać na przykład przedstawiciel handlowy. Specyfika tego zawodu polega na podróżach, więc duży przebieg w takiej sytuacji jest naturalny. Jeśli mimo to zdecydujesz się na taki zakup, musisz liczyć się z koniecznością częstych napraw. Jednak tak samo jest w przypadku aut, które oferują inni sprzedający.

Na co zwracać uwagę, kupując samochód poleasingowy?

Jeśli jest taka możliwość, sprawdź, ile osób jeździło samochodem poleasingowym. Kiedy użytkowała go jedna osoba, masz większą pewność, że o niego dbała. Takie auto jest bardziej godne zaufania niż to, do którego miało dostęp kilku różnych pracowników firmy.

Oprócz tego zwróć uwagę na takie kwestie, jak:

  • możliwe szkody – zdarza się, że samochód miał jakieś uszkodzenie, jeśli nie przekroczyło jego wartości, powinno zostać naprawione w autoryzowanym serwisie;
  • książka serwisowa – wspominaliśmy, że sprawdzony samochód poleasingowy powinien taką posiadać, dokument ułatwia zweryfikowanie stanu faktycznego auta;
  • wyposażenie i moc silnika – po tym poznasz, kto korzystał z samochodu. Podstawowe wersje zwykle były leasingowane dla szeregowych pracowników, dla osób na wyższych stanowiskach wybierane są lepiej wyposażone modele z większą liczbą koni mechanicznych pod maską.

Samochody poleasingowe mogą być bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają nowszych roczników w atrakcyjnych cenach. Do tego łatwiej jest zweryfikować obietnice sprzedawcy z rzeczywistym stanem technicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts