Wynajem długoterminowy samochodu dla firm – na czym polega?

Posiadanie własnej floty samochodowej jest codziennością niemal każdej współczesnej firmy. Auta firmowe można zarówno kupić na własność, jak i pozyskać je w ramach leasingu lub wynajmu długoterminowego. To ostatnie rozwiązanie zyskuje na popularności w ostatnich latach, gdyż z jego wykorzystaniem wiąże się całkiem sporo, istotnych szczególnie z punktu widzenia przedsiębiorstw zalet. Sprawdźmy, na czym właściwie polega ta usługa i jak za jej pomocą można ułatwić sobie zarządzanie firmową flotą samochodową!

Wynajem długoterminowy dla firm. Co to za usługa?

Wynajem samochodów jest bardzo popularną usługą, z której korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. W jego ramach można wynająć auto na właściwie dowolny czas – od jednego dnia do nawet kilku lat. Osoby prywatne korzystają głównie z wynajmu krótkoterminowego, który pozwala na korzystanie z wypożyczonego samochodu od jednego dnia do jednego miesiąca. W przypadku wynajmu średnioterminowego czas ten mieści się w przedziale od jednego miesiąca do roku. Wynajem długoterminowy pozwala natomiast cieszyć się korzyściami z posiadania samochodu od roku do kilku lat, przez co jest opcją szczególnie chętnie wybieraną przez firmy.

Z korzystaniem z wynajętego samochodu wiążą się liczne zalety. Zarówno w przypadku wynajmu krótko-, średnio-, jak i długoterminowego, użytkownik pojazdu płaci za jego użytkowanie z góry ustaloną i niezmienną przez cały okres obowiązywania umowy kwotę. Zawiera ona nie tylko opłatę za korzystanie z użyczonego przez wypożyczalnię samochodu, lecz także szereg innych kosztów, które w przypadku posiadania własnego samochodu lub korzystania z niego w ramach leasingu obciążają jego bezpośredniego użytkownika. Ich znajomość z góry to jeden z największych atutów wynajmu długoterminowego, który szczególnie doceniają polskie firmy.

Abonament w wynajmie długoterminowym. Jakie koszty zawiera miesięczna opłata?

Korzystanie z firmowego samochodu generuje szereg, dość wysokich kosztów. Firmy muszą liczyć się nie tylko z koniecznością zakupu paliwa, ale także obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia, opłacenia okresowych przeglądów technicznych, a także pokrycia kosztów związanych z naprawami, zakupem części zamiennych i wymianą opon. Wielu spośród tych wydatków nie sposób przewidzieć ani oszacować, co sprawia, że koszty utrzymania firmowej floty samochodowe są wielką niewiadomą oraz wiążą się ryzykiem nadmiernego obciążenia firmowego budżetu. Wynajem długoterminowy skutecznie udowadnia, że nie musi tak być!

W przypadku wynajmu długoterminowego firma płaci miesięczną kwotę za korzystanie z samochodu. Jest to tzw. abonament, który zawiera szereg kosztów bezpośrednio związanych z użytkowaniem samochodu. Zalicza się do nich m. in. ubezpieczenie, koszty napraw, zakupu części zamiennych i przeglądów technicznych, a także wydatki związane z wymianą opon. Wszystkie te opłaty w przypadku wynajmu długoterminowego ponosi bowiem nie użytkownik pojazdu, czyli firma, lecz jego właściciel, którym jest wypożyczalnia. Firma musi jedynie zatroszczyć się o paliwo, opłaty parkingowe oraz koszty związane z korzystaniem z autostrad. 

Wynajem długoterminowy dla firm. Dlaczego to się opłaca?

W ramach usługi auto na abonament firma może wynająć samochód na czas dłuższy niż rok. Większość polskich przedsiębiorstw podpisuje umowę z wypożyczalnią na 2-3 lata. Po jej wygaśnięciu auto wraca do wypożyczalni, a firma ma możliwość wynajęcia na jego miejsce nowego pojazdu na kolejny okres, idealnie dopasowanego do jej bieżących potrzeb. W ofercie wypożyczalni oferujących wynajem długoterminowy znajdują się różne samochody – od dostawczych, poprzez auta przeznaczone do poruszania się po mieście, a kończąc na typowo reprezentacyjnych autach klasy premium, przeznaczonych dla kadry zarządzającej. 

Firmy zainteresowane budowaniem swojej floty samochodowej w oparciu o wynajem długoterminowy mają więc szeroki i zróżnicowany wybór pojazdów, które mogą wynająć i wykorzystać w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zaletą wynajmu długoterminowego jest możliwość jej stworzenia bez angażowania własnych środków finansowych, zaciągania długoterminowego kredytu i tym samym obniżenia zdolności kredytowej firmy, a także ryzyka, że wybrane samochody okażą się awaryjne, kosztowne w eksploatacji czy niedostosowane do zmieniających się w czasie potrzeb przedsiębiorstwa. 

Partner artykułu:

Łatwe Auto
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Osoba pracująca na komputerze i smartfon na tle notowań giełd światowych w formie wykresów

Światowe indeksy giełdowe – czym są?

Światowe indeksy giełdowe stanowią puls globalnego rynku finansowego, oferując inwestorom nie tylko okno na zachowania rynkowe na całym świecie, ale także możliwość dywersyfikacji portfela i zarabiania na wzroście różnych sektorów gospodarki. Przeczytaj artykuł, aby przyjrzeć się bliżej istocie tych instrumentów, ich funkcjom oraz sposobom na efektywne inwestowanie w indeksy giełdowe.
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej
Samochód w firmie – czy leasing to jedyna forma finansowania?

Samochód w firmie – czy leasing to jedyna forma finansowania?

Prowadzenie działalności gospodarczej trudno dziś wyobrazić sobie bez samochodu. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość firm buduje flotę pojazdów lub rozważa jej stworzenie. Pierwszą formą jej finansowania, jaka przychodzi zwykle na myśl, jest leasing – sprawdzone rozwiązanie, z którego od lat z sukcesem korzysta wielu przedsiębiorców. Nie jest to jednak jedyna metoda na zapewnienie firmie dostosowanych do jej potrzeb pojazdów! Jakie inne formy finansowania firmowej floty samochodowej warto poznać?
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej