Franczyza jednoosobowa – czy to dobry pomysł? Na co musisz się nastawić, przystępując do takiej współpracy?

Patrycja Wroniarczyk
Czy franczyza jednoosobowa to dobry pomysł na własny biznes? Z jakich możliwości możesz skorzystać w chwili, gdy zamarzy ci się prowadzenie biznesu na własną rękę? Poznaj zalety i wady franczyzy dla jednej osoby!
franczyza jednoosobowa

Istnieje wiele sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Jedną z tych najpopularniejszych jest franczyza opierająca się na bardzo prostych zasadach. Jest to jednocześnie bardzo uniwersalny model biznesowy, w którym znajdzie się miejsce i dla dużych firm dysponujących przestronnym lokalem usługowym, jak i dla drobnych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową firmę z domowego biura. Sprawdź, czym wyróżnia się franczyza jednoosobowa.

Na czym polega system franczyzowy?

Zanim sprawdzisz, jak w pojedynkę współpracować ze znaną marką, sprawdź, na czym polega franczyza. Ten popularny system w Polsce zyskuje coraz większe uznanie, a liczba firm pracujących w mniejszych lub większych sieciach przekroczyła już dawno liczbę 60 tysięcy. Chcesz dołączyć do tego grona?

Franczyza i jej podstawowe zasady

Czym jest franczyza? Formą współpracy pomiędzy znaną marką, której marzy się dalsza ekspansja na polskim rynku, a przedsiębiorcą, który chce prowadzić własny biznes. Celem współpracy jest osiągnięcie korzyści przez każdą ze stron.

Dla franczyzodawcy to szansa na stworzenie sieci sprawdzonych punktów, dzięki którym z jego usług będą mogli korzystać klienci w różnych zakątkach kraju. Centrala firmy może zatem mieścić się w Gdańsku, jednak jej produkty dostępne są w całej Polce. Co więcej, w całym kraju asortyment produktów lub usług jest ten sam. Co może zyskać franczyzobiorca? Wsparcie ze strony doświadczonego partnera oraz możliwość działania pod szyldem, którego nie trzeba już reklamować.

Jak to działa w praktyce? Znana marka daje swój znak towarowy oraz wsparcie, dzięki któremu możesz rozpocząć działalność. Ty znajdujesz lokal i działasz według zasad określonych przez know-how (model, według którego w punktach danej marki odbywa się obsługa klienta). Ma to swoje wady i zalety. Co zyskujesz? M.in. sprawdzony model marketingowy, według którego będziesz działać, oraz stałych dostawców. W skrócie – za możliwość korzystania ze znaku towarowego znanej marki płacisz swoją niezależnością.

Szczegóły współpracy określa umowa franczyzy, w której doprecyzowane są takie szczegóły, jak wysokość opłat licencyjnych i sposób rozliczania się z franczyzodawcą. Każda marka ma swoje własne zasady, z którymi musisz się zapoznać przed oficjalnym rozpoczęciem współpracy.

Pomysł na biznes – gdzie go szukać?

Dobry pomysł oraz nawiązanie współpracy z odpowiednim partnerem to podstawa. Gdzie go znajdziesz? W katalogu franczyzy. Wystarczy, że określisz, ile jesteś w stanie zainwestować na starcie i ustalisz, jaki rodzaj franczyzy cię interesuje. Co możesz wybrać? Sieć sklepów to najpopularniejsza forma franczyzy, z modelu tego chętnie korzysta też branża gastronomiczna. Franchising obejmuje jednak coraz więcej dziedzin życia, zatem swój biznes możesz związać z edukacją, kulturą lub doradztwem finansowym.

Franczyza jednoosobowa – co musisz o niej wiedzieć?

Wiesz już, jak działa franczyza, pora zatem sprawdzić, jakie możliwości daje ona tym najmniejszym firmom. Nie chcesz zatrudniać pracowników? Wystarczy ci prowadzenie małej firmy? Jeśli tak, franczyza jednoosobowa może się dla ciebie okazać bardzo dobrą propozycją.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i jej zalety

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na ten model pracy? Bo ta forma prowadzenia działalności gospodarczej ma sporo zalet. Do tych najważniejszych można zaliczyć:

  • niskie koszty prowadzenia własnego biznesu;
  • możliwość rozpoczęcia pracy na własny rachunek bez konieczności inwestowania większych sum pieniędzy;
  • minimum formalności podczas zakładania lub likwidowania firmy;
  • możliwość wyboru takiej formy opodatkowania, jaka w danym przypadku jest najbardziej korzystna.

Cenisz sobie elastyczność i niezależność? Franczyza jednoosobowa przypadnie ci do gustu.

Z jakimi wyzwaniami musisz się liczyć w przypadku takiej formy działalności gospodarczej?

Mała firma to wiele korzyści, co nie oznacza braku wad. Prowadząc taką firmę, musisz pamiętać, że odpowiadasz za nią całym swym majątkiem. Drobny błąd może zatem odbić się nie tylko na twoim życiu zawodowym, ale również prywatnym. To spora odpowiedzialność oraz liczne wyzwania, z którymi musisz się mierzyć samodzielnie. Chcesz ograniczyć ryzyko? Przystąpienie do sieci franczyzowej może ci w tym znacznie pomóc.

Jak może wyglądać franczyza jednoosobowa?

Jak franczyza prowadzona przez jedną osobę może wyglądać w praktyce? Zwykle na taki model decydują się ci przedsiębiorcy, którzy chcą możliwie jak najmniej wydać na start.

Jak prowadzić sprzedaż usług lub markowych towarów w taki sposób? To proste! Zamiast lokalu i pracowników, wystarczy samochód, telefon i komputer. To wystarczy, by docierać do klientów i dostarczać im produkty danej marki. Jednoosobowa franczyza jest też bardzo częstym zjawiskiem w świecie usług finansowych i ubezpieczeń. Pamiętaj, że od dwóch lat na całym świecie wzrasta zainteresowanie pracą online, możesz zatem z domowego biura sprzedawać wakacje organizowane przez znane biura podróży lub prowadzić szkolenia online. Propozycji współpracy jest coraz więcej, a każda z nich może się okazać rewelacyjną alternatywą dla pracy na etacie. Franczyza jednoosobowa dopiero się rozwija!

Popularność sieci franczyzowych w Polsce nie powinna dziwić, również tych, które oferują franczyzę jednoosobową. Dla wielu osób jest to szansa na prowadzenie własnej działalności gospodarczej przy jednoczesnym korzystaniu z asekuracji znanej marki. A ponieważ umowa o współpracy może przynieść wiele korzyści i franczyzodawcy, i franczyzobiorcy, zainteresowanie takim modelem biznesowym stale rośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts