W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość internautów, jeśli chodzi o cyberpbezpieczeństwo i możliwe zagrożenia w sieci WWW. Efektem jest rosnące zainteresowanie usługami takimi, jak VPN.
Czym jest VPN?
Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii i odpowiedzmy sobie na pytanie vpn co to jest.
VPN, (skrótowiec z języka angielskiego – Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna) jest narzędziem, które umożliwia nam bezpieczne i znacznie bardziej prywatne przeglądanie sieci WWW. Rozwiązanie to polega na wytworzeniu tak zwanego tunelu pomiędzy użytkownikiem, a serwerem Virtual Private Network.
Usługa działa przesyłając przesyłane przez użytkownika dane przez ten “tunel”, jednocześnie szyfrując je, dzięki czemu nawet w przypadku ewentualnej próby przechwycenia staną się one bezużyteczne i niezrozumiałe dla napastników. Tłumacząc to, vpn jak działa warto dodać także, że każda sieć VPN jest gwarancją niemalże całkowicie anonimowej działalności w sieci online – ruch jest bowiem przekierowywany do serwerów położonych często dosłownie po drugiej stronie planety. Praktycznie uniemożliwia to wykrycie faktycznego źródła ruchu bez zastosowania nowoczesnych i bardzo trudno dostępnych technologii.
VPN za darmo – czy to możliwe?
Jak najbardziej tak. W dzisiejszych czasach wielu producentów oferuje bezpłatne wersje swojego oprogramowania, które można testować z pewnymi ograniczeniami (lub oferuje darmowy okres próbny swoich usług). Istnieją też programy całkowicie darmowe i w pełni bezpłatne. Dobrym pomysłem jest rozważenie podczas wybierania usługi vpn, czy warto zdecydować się na opcję płatną, czy też darmowa całkowicie zaspokoi nasze potrzeby. Dla pewności zalecamy jednak skorzystać choćby i z okresu próbnego płatnej usługi VPN – pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości.
VPN na urządzeniach mobilnych
Usługa VPN jest już obecna także na urządzeniach mobilnych – zarówno tych wykorzystujących system Android, jak i iOS. To, czym jest VPN dostępne na urządzeniach mobilnych nie różni się zasadniczo niczym od usług oferowanych w przypadku komputerów osobistych. Nadal mowa więc o oprogramowaniu zabezpieczającym generowany przez nas ruch w sieci i szyfrującym go w odpowiedni sposób, dzięki czemu staje się on niedostępny dla ewentualnych śledzących nas, wścibskich oczu.
Wady i zalety VPN
Oczywiście, podobnie jak każdy inny produkt, również usługi VPN mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto więc z góry podkreślić, że nie każda z nich jest taka sama, dlatego przed wyborem jakiegokolwiek programu VPN należy przemyśleć dokładnie wszelkie “za” i “przeciw” takiej decyzji i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dana usługa rzeczywiście spełni nasze wymagania.
Spróbujmy jednak określić, co daje VPN w zdecydowanej większości przypadków, niezależnie od rodzaju i ceny wybranego oprogramowania. Korzystając z tego rozwiązania, możemy liczyć na:
- zwiększoną anonimowość i bezpieczeństwo w sieci
- możliwość przeglądania treści niedostępnych w naszym kraju (geoblokada)
- pełne szyfrowanie wysyłanego przez nas ruchu
- możliwość ominięcia rządowej cenzury (w krajach, w których takowa obowiązuje)
- ochronę przed śledzeniem
Oczywiście, nie jest to opcja bez wad. Uczciwie należy dodać, że:
- niektóre programy VPN mogą być dość trudne do skonfigurowania dla mało doświadczonych użytkowników
- darmowe programy VPN często cechują się bardzo ograniczona funkcjonalnością
- możliwe niewielkie opóźnienia w prędkości Internetu
Jeśli zaś występują problemy z nawiązaniem połączenia z sieci VPN, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy samo połączenie internetowe działa poprawnie (na przykład czy router nie jest rozłączony lub nie uległ uszkodzeniu). Następnie sprawdzamy stan usługi – a jak sprawdzić, czy VPN działa? To bardzo proste. Wystarczy jedynie zweryfikować adres IP na stronie takiej, jak np. whatismyip.com. Adres IP, przy poprawnie działającym połączeniu VPN, powinien być inny, niż domyślnie dostarczony przez operatora Internetu.