Jak zabezpieczyć należności w dużej firmie?

Patrycja Wroniarczyk
dwie osoby rozmawiające o franczyzie

Zabezpieczenie należności w firmie jest bardzo ważnym krokiem i wielu przedsiębiorców decyduje się na takowe rozwiązanie. Mamy to szczęście, że można wybierać z kilku możliwości zabezpieczeń należności. Przedsiębiorcy zatem stawiani są w całkiem dobrej sytuacji i nie pozostają z problemem nieuregulowanego długu sami sobie. Jakie są metody, zabezpieczenia należności w dużej firmie? Dowiedz się więcej!

Uważaj na ryzyko

Prowadząc działalność gospodarczą, zawsze narażasz się na większe, bądź mniejsze ryzyko. Jak wiadomo, istnieją również zjawiska, które tym bardziej nie sprzyjają w prowadzeniu biznesu. Do takich bez dwóch zdań zaliczyć można kryzysy gospodarcze. Poprzez nie właśnie, nasilać mogą się zatory płatnicze, które zaś skutkować będą niewypłacalnością, a w efekcie nawet upadkiem podmiotów gospodarczych.

Jeżeli prowadzimy sprzedaż naszych produktów na kredyt, wobec współpracujących z nami kontrahentów, podejmujemy swego rodzaju ryzyko. Ryzykiem tym, może być fakt, że w przypadku upadłości firmy, otrzymamy jedynie część należności.

W związku z takimi właśnie przypadkami bardzo dobrze jest pomyśleć nad odpowiednim zabezpieczeniem naszych wierzytelności. Niekiedy działanie to, może bardzo pomóc w szybkim zasądzeniu roszczeń w sądzie. To nie wszystko, gdyż dzięki temu zostajemy postawieni w całkiem uprzywilejowanej sytuacji wobec innych wierzycieli dłużnika.

Poniżej poznasz jakich metod zabezpieczeń wierzytelności można użyć.

finanse w dużej firmie

Ubezpieczenie Tradeliner jako zabezpieczenie wierzytelności

Ubezpieczenie to jest kompleksowym rozwiązaniem, które potrafi chronić firmę przed wieloma nieprzewidzianymi zagrożeniami. Ochrona jest również ustosunkowana w kierunku kosztów związanych z opóźnionymi płatnościami, czy chociażby niewypłacalnością kontrahentów. Sprawdź szczegóły na temat Tradeliner tutaj.

Warto wspomnieć, że dane ubezpieczenie przeznaczone jest dla firm, których roczne obroty przekraczają około 25 milionów złotych.

Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie Tradeliner? Otóż przede wszystkim dzięki temu rozwiązaniu następuje ochrona płynności finansowej. Również pomaga w zarządzaniu kredytem kupieckim, co za tym idzie, można być spokojnym o stabilność finansową. Wszystko skutkuje zrównoważonemu rozwojowi przedsiębiorstwa.

Warto wymienić kilka korzyści, jakie można zyskać, korzystając z danego ubezpieczenia.

Przede wszystkim możesz zmniejszyć ryzyko handlowe. Ponadto zaczniesz je kontrolować w lepszym stopniu. Kolejną rzeczą jest zredukowanie kosztu współpracy, który związany będzie z nierzetelnymi kontrahentami. Korzyścią kolejną jest otrzymanie szerokiej możliwości korzystania z rozmaitych produktów bankowych. Nie można również nie wspomnieć o zabezpieczeniu przyszłego przychodu firmy.

Przede wszystkim Tradeliner aktywnie dostosuje się do całkowitego rozwoju Twojej firmy. Zawsze brane pod uwagę zostaną Twoje wymagania, i znalezione zostanie odpowiednie rozwiązanie.

Za dobry przykład można uznać zrealizowanie nieoczekiwanego, jak również pilnego zamówienia. W takie działanie wpisuje się także wystąpienie odnośnie ochrony należności od odbiorcy. Cały proces wymaga czasu, którego przedsiębiorcy często brakuje. Dzięki Tradeliner zostaniesz objęty ochroną ze skutkiem wstecznym.

Za inny przykład można uznać fakt odnośnie niespłaconych należności, gdzie samodzielnie można zadecydować na temat uzyskania wcześniejszego odszkodowania z danego tytułu. Jeżeli oczywiście taki proces ma znaczenie dla Twojej firmy.

Ostatnim przykładem może być to, że Twoja roczna minimalna składka może być co roku dostosowywana automatycznie na podstawie informacji o dochodach z ubiegłego roku.

Możliwość zabezpieczenia wekslem

Jest to jedna z dość popularnych możliwości zabezpieczenia wierzytelności w firmie. Otóż dokładnie chodzi o wystawienie weksla. Czasami może okazać się on niezastąpiony wobec nielojalnego kontrahenta, który często np. wstrzymuje spłatę długów. Skutkiem tego jest odcinanie nas od stałego i terminowego dopływu środków.

Następną z zalet weksla jest możliwość szybkiego dochodzenia roszczeń w sądzie. Mowa tutaj o tym, że zobowiązania wekslowe mogą być dochodzone w różnym postępowaniach, np. nakazowym. W takiej sytuacji sprawdzane są tylko warunki związane z wekslem. Druga strona natomiast nie bierze udziału w zaistniałym postępowaniu. Jej udział ma miejsce wtedy, kiedy następuje postępowanie, które związane jest ze sformułowaniem przez nią zarzutów odnośnie nakazów do zapłaty.

zabezpieczenie należności w firmie

Nakaz zapłaty zabezpieczeniem w przypadku postępowania egzekucyjnego

Warto wiedzieć, że nakaz zapłaty wystawiony w taki sposób może stanowić zabezpieczenie. Natomiast po dwóch tygodniach po dostarczeniu go do pozwanego, może zostać wdrożony do zaistniałego postępowania egzekucyjnego. Czasami również sąd na wniosek pozwanego może wstrzymać wykonalność danego postępowania.

Zastaw, oraz hipoteka

Kolejnym rodzajem zabezpieczenia wierzytelności jest możliwość ustanowienia hipoteki, lub zastawu odnośnie składników majątku dłużnika. Warto pamiętać, że wobec takiego rozwiązania, dłużnik musi dysponować określonym majątkiem. Chodzi tutaj o nieruchomość przy hipotece, lub ruchomość przy zastawie.

Istnieje również możliwość ustanowienia zabezpieczenia wierzytelności poprzez zastaw lub hipotekę na przedmiotach majątkowych nie tylko dłużnika, ale również innej osoby.

Zastosowanie takiego rozwiązania jak wyżej opisywane daje dosyć istotną przewagę. Otóż okazuje się, że zaspokojenie z przedmiotu, który obciążony jest zastawem, lub hipoteką będzie możliwe bez względu na to czyją własnością się on stanie. Faktem zatem jest, że wierzyciel hipoteczny może np. zaspokoić się z nieruchomości, którą dłużnik zdążył sprzedać innej osobie. Nawet w odległym czasie.

Omawiane zabezpieczenie daje również wszelkie przywileje nawet w przypadku upadłości dłużnika.

Zalety zabezpieczenia rzeczowego, czyli np. zastawu rejestrowego i nie tylko

Zaliczamy tutaj również zastaw skarbowy, hipotekę, jak również hipotekę morską. Otóż zgodnie z art. 336 Prawa upadłościowego i naprawczego wierzytelności nimi zabezpieczone zostaną jako pierwsze zaspokojone z tych rzeczy, które były obciążone zastawem, czy hipoteką. Kwoty, pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszu masy upadłości i będą przysługiwały pozostałym wierzycielom.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z elektronicznego dostępu do rejestru zastawów

Wystarczy wejść na stronę gov.pl i tam znajdziemy wszelkie potrzebne informacje. Moduł “Elektroniczny dostęp do Sądów Rejestrowych / Centralnej informacji / MSiG / umożliwia m.in.:

  • przesyłanie i składanie wniosków za pomocą drogi elektronicznej, istnieje również możliwość przesyłania załączników, jak również dokumentów do sądów rejestrowych lub Centralnej Informacji RZ,
  • odbieranie wszelkich korespondencji z sądów, jak też Centralnej Informacji RZ.

Zabezpieczenie należności i alternatywy

Dzięki zabezpieczeniu należności, każdy wierzyciel takim działaniem zwiększa swoją szansę na sukces odnośnie odzyskania pieniędzy. Alternatywą, czasami całkiem trafną jest szybkie wszczęcie windykacji. Pamiętajmy, że efektywność danej windykacji będzie przede wszystkim właśnie zależeć od tego jak szybko zostanie ona rozpoczęta. Na uwadze należy mieć, że z czasem coraz trudniej będzie można odzyskać pieniądze.

Podsumowanie

W prowadzeniu działalności gospodarczej istnieje ryzyko wielu problemów. Aby się przed nimi zabezpieczyć, warto rozważyć którąś z powyższych opcji. Notabene każde zabezpieczenie należności będzie trafnym wyborem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli spać spokojnie. Aktualny czas i sytuacja panująca na świecie, tym bardziej powinny zmotywować nas do zastanowienia się odnośnie omawianego tematu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Franczyza w domu – czy w domu można prowadzić biznes franczyzowy?

Franczyza to zdecydowanie jedna z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki wsparciu franczyzodawcy i otrzymaniu od niego know-how, wejście na rynek z nową firmą jest po prostu łatwiejsze. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy kupno mieszkania i prowadzenia w nim franczyzy to dobry pomysł.
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej