Samochód w firmie – czy leasing to jedyna forma finansowania?

Patrycja Wroniarczyk
Prowadzenie działalności gospodarczej trudno dziś wyobrazić sobie bez samochodu. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość firm buduje flotę pojazdów lub rozważa jej stworzenie. Pierwszą formą jej finansowania, jaka przychodzi zwykle na myśl, jest leasing – sprawdzone rozwiązanie, z którego od lat z sukcesem korzysta wielu przedsiębiorców. Nie jest to jednak jedyna metoda na zapewnienie firmie dostosowanych do jej potrzeb pojazdów! Jakie inne formy finansowania firmowej floty samochodowej warto poznać?
Samochód w firmie – czy leasing to jedyna forma finansowania?

Prywatne auto w działalności gospodarczej

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca może wykorzystać pojazd prywatny. Jest to dopuszczalne nawet w sytuacji, kiedy nie wchodzi on w skład majątku firmy. Pewnym ułatwieniem przy tej metodzie finansowania floty samochodowej jest fakt, że w 2019 r. zmieniły się przepisy i nie ma już konieczności ewidencjonowania w działalności gospodarczej przebiegu pojazdu prywatnego, czyli tzw. kilometrówki. 

Firmy, które zdecydują się na to rozwiązanie, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami podatkowymi. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć jedynie wydatki do 20% kwoty netto plus nierozliczony VAT. Odliczeniu podlegają takie poniesione koszty, jak m. in. zakup paliwa i płynów do auta, naprawy i zakup części zamiennych, wydatki na przeglądy i usługi serwisowe, składki ubezpieczeniowe, a także opłaty parkingowe.

Wszystkie koszty związane z korzystaniem z prywatnego samochodu w firmie można natomiast rozliczyć tylko w sytuacji, kiedy rzeczone auto jest wykorzystywane wyłącznie w celach firmowych. W tym celu należy prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu oraz złożyć w swoim US deklarację VAT-26. Prywatne auto może okazać się więc dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteśmy skłonni dopełnić wszystkich, związanych z jego użytkowaniem w firmie formalności.

Leasing jako najpopularniejsza forma finansowania floty

Leasing to najbardziej znana forma finansowania firmowej floty samochodowej. Polskie przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na leasing operacyjny, który pozwala im odliczyć całą ratę leasingową od kosztów prowadzenia działalności oraz rozłożyć spłatę podatku VAT na raty. Po zakończeniu umowy leasingowej, firma może zdecydować się na wykupienie pojazdu na własność lub na zawarcie kolejnej umowy na nowy pojazd. 

Samochód w firmie

Leasing jest ceniony w środowisku biznesowym za uproszczone formalności, szybkie uzyskanie decyzji, a także znacznie większe szanse na jego przyznanie niż uzyskanie kredytu na zakup floty samochodowej. Wiele firm leasingowych nie wymaga uiszczenia wpłaty wstępnej, co pozwala na korzystanie z tej formy finansowania samochodów także początkującym przedsiębiorstwom. 

Wynajem średnio- i długoterminowy a budowanie floty samochodowej

Oprócz leasingu i prywatnego auta, firma może zdecydować się także na zaciągnięcie kredytu bankowego na zakup pojazdów, a także skorzystać z możliwości wynajęcia samochodów na średni lub długi termin z wypożyczalni oferującej usługę o nazwie auto w abonamencie. To jeden z najnowszych sposobów finansowania firmowej floty samochodowej, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem współczesnych przedsiębiorców. Wielu uznaje go także za lepszą alternatywę dla leasingu, w związku z czym warto bliżej poznać jego założenia.

Firmowe auto można wynająć na średni lub długi termin. W przypadku wynajmu średnioterminowego pozostanie ono do dyspozycji firmy od 1 miesiąca do 1 roku. Wynajem długoterminowy pozwala natomiast korzystać z pojazdu przez czas dłuższy niż 12 miesięcy – większość firm decyduje się na podpisanie umowy na 2-3 lata.

Tym, czym wynajem średnio- i długoterminowy zdecydowanie górują nad innymi formami finansowania firmowej floty samochodowej, jest zakres świadczonych usług. Przedsiębiorstwo w jego ramach uzyskuje bowiem nie tylko idealnie dopasowane do swoich bieżących potrzeb pojazdy, lecz także jest zwolnione z większości związanych z ich użytkowaniem wydatków – jedynym kosztem, jaki ponosi jest miesięczny abonament. Wypożyczalnia opłaca natomiast m. in. ubezpieczenie, koszty napraw i zakupu części zamiennych, przeglądów technicznych, serwisowania auta, a nawet wymiany opon. 

Jakby tego było mało, w pakiecie z samochodem firma otrzymuje także profesjonalne wsparcie w zakresie zarządzania flotą samochodową, co dodatkowo zdejmuje z niej większość obowiązków związanych z opieką nad firmowymi pojazdami. Nic więc dziwnego, że wynajem średnio- i długoterminowy cieszą się tak dużym zainteresowaniem współczesnych firm, które chcą skupić się na tym, co najważniejsze – prowadzeniu oraz rozwijaniu swojej działalności.

Źródło: 

https://interfleet.pl/pl/samochod-w-firmie-koszty-i-formalnosci

Treść promocyjna

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Osoba pracująca na komputerze i smartfon na tle notowań giełd światowych w formie wykresów

Światowe indeksy giełdowe – czym są?

Światowe indeksy giełdowe stanowią puls globalnego rynku finansowego, oferując inwestorom nie tylko okno na zachowania rynkowe na całym świecie, ale także możliwość dywersyfikacji portfela i zarabiania na wzroście różnych sektorów gospodarki. Przeczytaj artykuł, aby przyjrzeć się bliżej istocie tych instrumentów, ich funkcjom oraz sposobom na efektywne inwestowanie w indeksy giełdowe.
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej