Franczyzodawca zapewnia franczyzobiorcy m.in. oprogramowanie, analizy biznesowe, wsparcie marketingowe czy logistyczne. To dobry pomysł na biznes dla osób, które decydują się na własną działalność, ale nie czują się pewnie i nie chcą ponosić pełnej odpowiedzialności. Jednak w takiej sytuacji muszą dzielić się wypracowanymi zyskami, nie mają też wpływu na to, w jakim kierunku rozwinie się cały sklep internetowy. Franczyza internetowa to tylko jedna z dróg wejścia na rynek online – kolejna opcja to dropshipping. W takim modelu nie potrzeba ani magazynów, ani miejsca do przygotowywania wysyłek, ani nawet własnych towarów. Pozyskujesz klientów, którym zamówienie wysyła współpracująca z tobą hurtownia.
Własny biznes – jak założyć sklep internetowy? Franczyza to idealne rozwiązanie na początek
Znane i lubiane marki e-commerce notują coraz lepszą sprzedaż, co zachęca je do rozszerzania działalności. Dla mniejszych podmiotów stają się pośrednikami w kontakcie z klientami. Franczyzodawca udostępnia swoje know-how, technologie i rozpoznawalność marki, a w zamian poszerza asortyment i rozwija swój sklep internetowy – franczyzobiorcy łatwiej rozpocząć sprzedaż towarów i prowadzić biznes, kiedy ma takie wsparcie. Nie potrzeba dużego kapitału czy znajomości specyfiki handlu online. Franczyza uchodzi za najłatwiejszy sposób wejścia na rynek sprzedaży internetowej, ale ma też pewne ograniczenia.
Właściciel sklepu internetowego, pod który się podepniesz, może narzucać swoje warunki. Do kosztów licencji we umowie franczyzowej często dochodzą liczne opłaty stałe – m.in. na fundusz marketingowy czy konieczność dzielenia się zyskami. Współpraca na czas nieokreślony uniemożliwia wycofanie się w dowolnie wybranym momencie. Musisz liczyć się z koniecznością zakupu produktów i ich magazynowania przed wysyłką do klientów. Kłopoty cudzej marki sprawią, że twoja działalność również będzie narażona na problemy – zwłaszcza w przypadku upadku franczyzodawcy. W przypadku franczyzy normą są kontrole realizowania wytycznych ze strony franczyzodawcy. Nie ma pełnej swobody w prowadzeniu własnego biznesu.
Franczyza internetowa a dropshipping w e-commerce. Zalety i wady
Na czym polega dropshipping? To model biznesowy, w którym sprzedawca prowadzący sklep internetowy współpracuje bezpośrednio z wybranymi przez siebie hurtowniami. Istnieje możliwość integracji platform dropshippingowych ze stanami magazynowymi, co eliminuje ryzyko sprzedawania towaru, którego de facto nie ma. Strona odpowiedzialna za e-commerce ma za zadanie:
- promować otwarty sklep internetowy i przyciągać klientów;
- zbierać zamówienia;
- wysyłać dokumenty potwierdzające sprzedaż;
- rozliczać się z hurtownią za sprzedane produkty, ich magazynowanie oraz wysyłkę;
- opłacać ZUS i ponosić inne koszty własnej działalności (dot. również franczyzy).
W porównaniu ze sklepem internetowym w e-franczyzie dropshipping zapewnia więcej swobody, charakteryzuje się też niższymi kosztami – co nie znaczy, że każdy odniesie sukces w ten sposób. Poza kontrolą początkującego przedsiębiorcy są choćby procesy logistyczne. W takiej działalności nie da się dopilnować jakości każdego produktu od dostawcy. W przypadku dropshippingu trudniej także o dobrą widoczność w internecie, która zapewni potencjalnych klientów. Warto dokładnie przeanalizować branżę oraz szanse i zagrożenia związane z oboma rozwiązaniami przed zdecydowaniem, na jakich zasadach prowadzić działalność e-commerce.