Własna franczyza a zwolnienie lekarskie – co warto wiedzieć?

Patrycja Wroniarczyk
Franczyza jako model biznesowy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Własna działalność daje poczucie wolności, ale wiąże się też z praktycznymi kwestiami. Sprawdź, jak własna franczyza ma się do zwolnienia lekarskiego.
własna franczyza a zwolnienie lekarskie

Od czasu do czasu każdy choruje. W przypadku dolegliwości zdrowotnych pacjent udaje się do lekarza, który zazwyczaj wypisuje mu L4. Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie muszą się niczym martwić – ZUS wypłaca im zasiłek chorobowy za czas, kiedy nie mogą podejmować aktywności zawodowej. Jednak warto dopowiedzieć się, jak to wygląda z punktu widzenia przedsiębiorcy. Własna franczyza a zwolnienie lekarskie? Sprawdź, jakie zasady obowiązują osoby, które prowadzą ten rodzaj działalności gospodarczej.

W jaki sposób działa franczyza?

Franczyza jest modelem biznesowym, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, chcących pracować na swoim. Dzięki temu, aby zostać samodzielnym przedsiębiorcą, nie trzeba mieć odkrywczego pomysłu ani dużych zasobów finansowych. Franczyzobiorca, podpisując umowę licencyjną, otrzymuje cały know-how

  • pomoc;
  • szkolenia;
  • bazę dostawców;
  • promocję. 

Wiele franczyz to rozpoznawalne firmy (np. sieć sklepów Żabka, marka odzieżowa Greenpoint czy kosmetyczna Golden Rose).

Własna franczyza to jednak również pewne ograniczenia dotyczące wyglądu ekspozycji, obsługi klienta, cen towarów, ale przede wszystkim zobowiązań finansowych wobec franczyzodawcy. Niezależnie od dochodów musi co miesiąc płacić mu określoną stawkę za możliwość korzystania z wybranego modelu biznesowego. Poza tym wszystkim franczyzobiorca jest traktowany jak każdy samodzielny przedsiębiorca, dlatego jeśli otrzymuje zwolnienie L4 online, musi kierować się obowiązującymi zasadami.

Własna franczyza a zwolnienie lekarskie

Prowadzenie własnego biznesu, nawet jeżeli jest on oparty na franczyzie, to spore wyzwanie. Przedsiębiorcy trudno oderwać się od obowiązków i nawet po godzinach pracy roztrząsa związane z nią kwestie. Stąd już tylko krok do L4 z powodu wypalenia zawodowego, które od 2022 znajduje się na liście chorób. Co oznacza L4? To potwierdzenie niezdolności do czasowego podejmowania obowiązków zawodowych. Jego długość określa lekarz, ale maksymalny okres zasiłkowy wynosi 182 dni. W przypadku ciąży i gruźlicy wydłuża się do 270 dni – wypowiada się specjalista.

Czy jednak zwolnienie lekarskie na własnej działalności jest opłacalne? Na zasiłek chorobowy można liczyć tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca odprowadzał do ZUS dobrowolne składki chorobowe.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, nie muszą martwić się o odprowadzanie składek ubezpieczenia chorobowego, ponieważ robi to za nich pracodawca. Natomiast w przypadku własnej franczyzy, to przedsiębiorca musi zatroszczyć się swoje bezpieczeństwo finansowe w przypadku otrzymania zwolnienia lekarskiego.

Należy złożyć w ZUS-ie odpowiedni wniosek o przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego, można to zrobić w każdej chwili – nawet gdy firma działa już od kilku lat. Później należy regularnie opłacać składki, a prawa do zasiłku chorobowego nabywa się po 3 miesiącach sumiennego odprowadzania należności. W 2022 roku kwota dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego obejmuje 2,45% podstawowego wymiaru składki.

Zaległości w dobrowolnych składkach na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Do 2022 roku przepisy były bardzo restrykcyjne. Zaległości i nieterminowe uiszczanie składek ubezpieczenia chorobowego powodowały wykreślenie z listy ubezpieczonych. Teraz zasady złagodzono i nawet jeśli są jakieś niedociągnięcia, można liczyć na wsparcie:

  • z zasiłku można skorzystać, jeśli w dniu, kiedy powstało uprawnienie do pobierania, przedsiębiorca nie miał zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne albo nie przekraczało ono 1% minimalnej pensji;
  • jeżeli zadłużenie przekracza 1%, ale przedsiębiorca spłaci je w ciągu pół roku od momentu, kiedy powstało prawo do świadczenia.

Własna franczyza a zwolnienie lekarskie – podsumowanie

Korzystanie ze zwolnienia lekarskiego przez franczyzobiorców jest możliwe, ale wymaga odprowadzania dobrowolnych składek ubezpieczenia zdrowotnego. Tylko w takim wypadku przedsiębiorcy zostanie wypłacony zasiłek chorobowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Czy łatwo o pracę w Łodzi?

Łódź jest największym miastem województwa łódzkiego i jednocześnie jego stolicą. Zamieszkuje ją prawie 665 tys. osób. Historycznie była ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. W latach 90. XX wieku gwałtownie się to zmieniło. Również współcześnie dziedzina ta odeszła w Łodzi nieco w zapomnienie, ustępując miejsca firmom z innych branż. Warto więc wiedzieć, czy i w jakich sektorach łatwo obecnie znaleźć pracę w tym mieście.
Czytaj więcej