Zwolnienie lekarskie a własna franczyza – co warto wiedzieć?

Patrycja Wroniarczyk
Prowadzenie działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że oprócz przyjemnych kwestii, są też ciemne strony. Zwolnienie lekarskie może być jedną z nich. Sprawdź, jak wygląda w przypadku franczyzy.
Zwolnienie lekarskie na franczyzie

XXI wiek pędzi nieubłaganie – wszystko rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Przedsiębiorcy chcą wyjść naprzeciw potrzebom klientów. Nie każdy jednak ma głowę do tak innowacyjnych pomysłów, co nie przekreśla planów o posiadaniu własnej firmy. Pomocna w tym jest właśnie franczyza, którą widać na każdym kroku, w małym mieście i dużej aglomeracji. Wiele świadczeń dla przedsiębiorców nie jest taka łatwych i przyjemnych jak w przypadku np. umowy o pracę. Przekonaj się, co należy wiedzieć o zwolnieniu lekarskim na franczyzie.

Co to jest franczyza?

Franczyza jest to własna działalność gospodarcza, oparta na specjalnych zasadach. Polega na współpracy z inną jednostką, która definiuje rodzaj sprzedawanych produktów, ale także całą machinę związaną z szeroko pojętym marketingiem. Inaczej mówiąc, możemy wyróżnić franczyzobiorcę oraz franczyzodawcę. Weźmy dla przykładu popularną sieć dyskontów spożywczych – ktoś je wymyślił i dzieli się swoim pomysłem z innymi, na drodze biznesowej. Dzięki temu dany sklep może być obecny w wielu miastach jednocześnie, a ma innego właściciela. Musisz wiedzieć, że franczyzobiorcę dotyczą takie same zasady jak dla działalności gospodarczej – w przypadku zwolnień lekarskich (popularnych L4 przez internet), jest to opłacanie składek chorobowych.

Franczyza – rodzaje

Tak naprawdę, każda firma z pomysłem może stać się franczyzodawcą. Wystarczy się jednak rozejrzeć wokół siebie i łatwo można zauważyć, jakie rodzaje franczyzy cieszą się największą popularnością. Są to sklepy z:

  • żywnością;
  • alkoholem;
  • kosmetykami;
  • zabawkami dla dzieci;
  • ubraniami.

Chory franczyzobiorca, czyli L4 na własnej działalności

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do comiesięcznych płatności, bez względu na to, czy uzyskał dochody, czy też nie. Składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne. Dzięki nim osoba, która je opłaca, będzie mogła skorzystać ze specjalnych świadczeń, jakim są zasiłki chorobowe. Od 2022 roku kwota takiego ubezpieczenia to 87,05 złotych. Co ważne, ZUS nie może zawiesić zdolności do ewentualnego zasiłku chorobowego tak po prostu. Konieczna jest deklaracja ze strony przedsiębiorcy o zaprzestaniu opłacania należytych składek.

Co to jest L4?

Zwolnienie lekarskie, nazywane również L4 określa niezdolność do wykonywania pracy o charakterze czasowym. O tym ile ono trwa, decyduje lekarz, który wnikliwie przeprowadza badanie. Zaświadczenie wystawiane jest obecnie tylko w formie elektronicznej – jako zwolnienie lekarskie online, ale także podczas standardowej wizyty. Okres zasiłkowy, czyli czas, w jakim można łącznie przebywać na L4, wynosi 182 dni (lub 270 dni w przypadku ciąży, lub gruźlicy).

Zwolnienie lekarskie a zaległości w opłacaniu składki chorobowej

Do tej pory każda zaległość, nawet ta niewynikająca z winy płatnika, skutkowała działaniem na jego niekorzyść. Od 2022 roku weszło w życie wiele zmian, które są korzystne dla przedsiębiorców. Najogólniej mówiąc, jeśli z jakiegoś powodu składka chorobowa nie zostanie zaksięgowana w ZUS-ie, nie zostaniesz całkowicie wykluczony z ubezpieczenia chorobowego. Musisz jednak poznać kilka szczegółów:

  • jeśli twoja zaległość przekracza 1% minimalnej pensji, zostanie wstrzymana wypłata zasiłku, a ty masz 6 miesięcy na jej uregulowanie;
  • jeśli przez 6 miesięcy nie uda się uregulować długów, zasiłek niestety przepada.

Prowadzenie działalności gospodarczej sprawia, że należy być na bieżąco z najnowszymi informacjami, szczególnie co do opłacanych składek. Warto trzymać rękę na pulsie i regulować należności w odpowiednim terminie. To zapobiegnie ewentualnym trudnościom w otrzymaniu zasiłku na zwolnieniu chorobowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Samochód w firmie – czy leasing to jedyna forma finansowania?

Samochód w firmie – czy leasing to jedyna forma finansowania?

Prowadzenie działalności gospodarczej trudno dziś wyobrazić sobie bez samochodu. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość firm buduje flotę pojazdów lub rozważa jej stworzenie. Pierwszą formą jej finansowania, jaka przychodzi zwykle na myśl, jest leasing – sprawdzone rozwiązanie, z którego od lat z sukcesem korzysta wielu przedsiębiorców. Nie jest to jednak jedyna metoda na zapewnienie firmie dostosowanych do jej potrzeb pojazdów! Jakie inne formy finansowania firmowej floty samochodowej warto poznać?
Patrycja Wroniarczyk
Czytaj więcej